"Sekrety lasu"

"Sekrety lasu" to cykl 10 audycji na antenie Jedynki Polskiego Radia i podcastów, stworzony wspólnie z Lasami Państwowymi.

"Sekrety lasu" to cykl 10 audycji na antenie Jedynki Polskiego Radia i podcastów, stworzony wspólnie z Lasami Państwowymi.

Las jest niesamowity! Dzięki swojej wielofunkcyjności jest w stanie zapewnić produkty potrzebne człowiekowi na co dzień, jak drewno, czy owoce runa, ale tworzy również niezwykłe warunki do realizowania pasji i poszerzania zainteresowań. To miejsce, które warto odwiedzać o każdej porze roku, ale wiosną dzieje się tu najwięcej! Pod ściółką ukrywa się prawdziwy owadzi mikrokosmos, grzybnia niestrudzenie oplata strzępkami wszystko, co staje na jej drodze, a kiełkujące rośliny ścigają się ku słońcu. Wysoko w koronach drzew ptasie koncerty rozpoczął pierwiosnek, a niedźwiedzie opuszczają swoje gawry. Materia krąży w swej niesamowitej pętli. Jesteśmy świadkami eksplozji życia.

Cykl rozpoczął odcinek "Odpocznij w lesie", który został wyemitowany 29 marca. Zachęcamy do jego odsłuchania TUTAJ.

Poniżej przedstawiamy harmonogram kolejnych odcinków:

6.04.2023 r. - spotkanie z Edwardem Marszałkiem z RDLP w Krośnie, który opowie m.in. o dużych, bieszczadzkich ssakach (POSŁUCHAJ).

13.04.2023 r. - spotkanie z Joanną Borowy z Leśnego Banku Genów w Kostrzycy, która przytoczy ciekawostki o leśnej genetyce (POSŁUCHAJ). 

20.04.2023 r. - spotkanie z Lechem Serwotką z Ośrodka rehabilitacji Zwierząt w Napromku, który opowie o tym czym zajmuje się na co dzień ośrodek (POSŁUCHAJ).

27.04.2023 r. - spotkanie z Adamem Gełdonem z Nadleśnictwa Spychowo, który przybliży wszystkim zasady bushcraftu oraz opowie o programie Lasów państwowych "Zanocuj w lesie" (POSŁUCHAJ).

4.05.2023 r. - spotkanie z Maciejem Pawłowskim z RDLP w Warszawie, który opowie o znaczeniu lasów wokół wielkich miast (POSŁUCHAJ).

11.05.2023 r. - spotkanie z Markiem Nowakiem z Nadleśnictwa Międzychód, który opowie historię munduru polskiego leśnika (POSŁUCHAJ).

18.05.2023 r. - spotkanie z Janem Kaczmarowskim z Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych, który opowie o ochronie przeciwpożarowej w lasach i o zagrożeniu pożarowym (POSŁUCHAJ).

25.05.2023 r. - spotkanie z Honoratą Galczewską z RDLP w Toruniu, która opowie m.in. o dronach, fotopułapkach i badaniach DNA, które są wykorzystywane w Lasach Państwowych.

1.06.2023 r. - spotkanie z Pawłem Kowalskim z Leśnego Ośrodka Rehabilitacji Zwierząt i Leśnej Osady Edukacyjnej w Kole, z którym będziemy obchodzić Dzień Dziecka.

Serdecznie zapraszamy do słuchania!