Piąta edycja Grand Prix Biegam, bo lubię Lasy!

Już w niedzielę 24 lutego w pobliżu Warszawy, w uroczysku Zimne Doły wystartuje zimowa odsłona Biegam, bo lubię Lasy.

Już w niedzielę 24 lutego w pobliżu Warszawy, w uroczysku Zimne Doły wystartuje zimowa odsłona Biegam, bo lubię Lasy.

Organizatorzy wprowadzili kilka modyfikacji i na prośbę startujących zwiększyli limity udziału w biegu  - na starcie pojawi się 425 biegaczy i 75 pasjonatów nordic-walking. W pięknej leśnej atmosferze rywalizować będą na dystansach 5 i 10 kilometrów. Udział w biegach wezmą również najmłodsi – specjalnie dla nich przygotowano bieg Sport Generacja.

Sportowe zmagania rozpoczną się o godzinie 11:00. Start biegów poprzedzi rozgrzewka prowadzona przez profesjonalnych trenerów.

Oprócz udostępniania terenów leśnych do uprawiania sportu i rekreacji, leśnicy tym razem zdecydowali się wesprzeć schronisko dla zwierząt w Celestynowie. Cały dochód z opłaty wpisowej organizatorzy zdecydowali się przekazać na cel charytatywny.

Zbiórkę na schronisko będzie można wesprzeć jeszcze podczas biegu, gdyż opiekunowie będą tego dnia obecni.

Jednak bieg to nie jedyna atrakcja czekająca na odwiedzających w tym dniu Zimne Doły. Dla swoich gości leśnicy przygotowali również dużą dawkę wiedzy – przekazanej w interesujący sposób.

Tematem przewodnim edukacji prowadzonej w czasie zimowej edycji Biegam, bo lubię Lasy będą mieszkańcy lasu. Leśnicy opowiedzą o dokarmianiu ptaków, zwyczajach leśnych zwierząt i spotkaniach z nimi.

Uczestnicy poznają biologię, zachowania oraz rolę, jaką spełniają dziki w środowisku leśnym. Ważnym elementem przygotowanej przez Nadleśnictwo Chojnów ekspozycji edukacyjnej będą także zagadnienia dotyczące relacji między populacją dzików i człowiekiem. Leśnicy wyjaśnią jak zachować się w przypadku bezpośredniego spotkania z dzikiem, wyjaśnia dlaczego dziki chętnie odwiedzają ludzkie osiedla, opowiedzą również o szkodach powodowanych przez te zwierzęta w uprawach rolnych oraz zasadach gospodarowania ich populacją.

W przygotowanie części edukacyjnej włączyli się również przedstawiciele Powiatowego Lekarza Weterynarii, którzy przybliżą naszym gościom zagadnienia związane z przenoszonym przez dziki wirusem ASF. Opowiedzą o znaczeniu tej choroby oraz sposobach na ograniczenie jej rozprzestrzeniania.

Wizyta w lesie, szczególnie, gdy połączona jest z aktywnością fizyczną, niesie ze sobą wiele pożytków dla naszego zdrowia. Lasy są naturalnym filtrem oczyszczającym powietrze z pyłów i zanieczyszczeń, dodatkowo wzbogacają je w różnego rodzaju olejki eteryczne szczególnie korzystne dla dróg oddechowych. Na uwagę zasługuje fakt, że w leśnym powietrzu jest 50-70 razy mniej zarazków oraz od 200 do 1000 razy mniej substancji szkodliwych dla zdrowia, niż w powietrzu miejskim.

Serdecznie zapraszamy po dużą dawkę czystego powietrza, endorfin i pozytywnej energii okraszonych ciekawą wiedzą o lasach.

24 lutego, Zimne Doły pod Warszawą. Wstęp wolny!