26. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik

26. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik

Tegorocznym tematem przewodnim Pikniku będą rewolucje naukowe.

Lasy Państwowe przygotowały dla odwiedzających mnóstwo atrakcji. Leśnicy z toruńskiego i olsztyńskiego Leśnego Kompleksu promocyjnego będą czekać w strefie rodzinnej (strefa D) i zaprezentują m.in.:

  • "Las w szkatułce" -mobilne stoisko edukacyjne - sprawdzicie, jak funkcjonuje ekosystem leśny i poznacie zasady jego racjonalnego użytkowania. Pomoże Wam w tym interaktywna, mobilna wystawa.
  • Leśna ścieżka zmysłów - do lasu boso? Przekonacie się, jak taki spacer wpływa na dobrostan psychiczny i fizyczny. 
  • Woda ukryta w drzewie - przekonacie się, ile siły musi mieć drzewo, aby dostarczyć wodę na sam szczyt. Macie do dyspozycji specjalne pompki.
  • Leśny kącik relaksu - wśród tylu atrakcji nietrudno o zmęczenie i przebodźcowanie. Leśny kącik pozwoli Wam się zrelaksować. Do dyspozycji macie siedziska, leżaki, hamaki oraz przyrodnicze gry i zabawy plenerowe.
  • Twój wybór ma znaczenie - warsztat podczas którego dowiecie się jak nasze codzienne wybory wpływają na zasoby leśne i poznacie zasady odpowiedzialnej konsumpcji. 
  • Bezzałogowe statki powietrzne w codziennej pracy leśnika - zobaczycie, jak drony pomagają leśnikom. Są przydatne do oceny kondycji drzew, poszukiwania zaginionych i liczenia zwierząt.
  • Leśne Gospodarstwa Węglowe - lasy to płuca Ziemi. Jak sprawić, by pochłaniały jeszcze więcej dwutlenku węgla? Sprawdzicie to wspólnie z leśnikami!
  • Leśnicy chronią lasy przed zagrożeniami - tutaj dowiecie się m.in. do czego leśnikowi potrzebna owcza wełna!

Piknik Naukowy jest największą w Europie popularnonaukową imprezą plenerową. Instytucje naukowe, uczelnie, instytuty badawcze, muzea i instytucje kultury, fundacje związane z edukacją i koła naukowe prezentują swoje osiągnięcia oraz odsłaniają kulisy codziennej pracy. Na pikniku reprezentowane są różne dyscypliny naukowe, zarówno nauki ścisłe, przyrodnicze, społeczne, jak i humanistyczne.

Piknik Naukowy powstał dzięki inicjatywie i pomysłom prof. Łukasza Turskiego z Centrum Fizyki Teoretycznej PAN oraz pracowników Polskiego Radia. Pierwsza impreza odbyła się w 1997 r. na Rynku Nowego Miasta. Od 2008 r. Piknik Naukowy jest organizowany wspólnie przez Polskie Radio i Centrum Nauki Kopernik. Od 2013 r. lokalizacją imprezy jest PGE Narodowy.