Zabezpieczają uprawy przed larwami [WIDEO]

Leśnicy z krośnieńskiego Nadleśnictwa Leżajsk walczą z pędrakami niszczącymi młode drzewa. Wiele leśnych upraw zostało bardzo zniszczonych.
15.05.2017 | Zenon Szkamruk, Nadleśnictwo Leżajsk

Leśnicy z krośnieńskiego Nadleśnictwa Leżajsk walczą z pędrakami niszczącymi młode drzewa. Wiele leśnych upraw zostało bardzo zniszczonych.

Kilka tygodni temu okazało się, że drzewka rosnące na uprawach leśnych zostały zniszczone przez larwy chrabąszcza majowego. Pędraki podgryzły korzenie młodych drzew. Teraz, kiedy wszystko dookoła się zazieleniło, widać jak duże szkody wyrządziły pędraki. Młode drzewa zniszczone przez larwy zaczęły schnąć.

Dlatego leśnicy, chcąc uratować te drzewka, które jeszcze żyją, prowadzą akcję ograniczania szkód od pędraków.  

Po uzyskaniu odpowiedniej, jednorazowej zgody z Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi zaczęto stosować środek chemiczny.  Preparat jest stosowany doglebowo, aby odstraszyć żerujące pędraki od systemów korzeniowych sadzonek na uprawach. Aplikowany jest z trzech stron rosnącej sadzonki, tworząc strefę odstraszającą larwy, dzięki czemu nie uszkadzają one korzeni.

Środek zabezpiecza korzenie przez około trzy miesiące. Dlatego w lipcu nadleśnictwo planuje powtórzyć zabieg, aby zabezpieczyć uprawy do końca sezonu wegetacyjnego i okresu żerowania larw chrabąszcza. Jest to obecnie jedyny skuteczny sposób na ograniczenie szkód i zabezpieczenie korzeni młodych drzewek przed pędrakami.

Zabiegi przeprowadzono na terenie pięciu leśnictw na powierzchni ponad 10 ha najbardziej zagrożonych upraw. Powierzchnie te wytypowano na podstawie wyników badań gleby prowadzonych w ciągu ostatnich dwóch lat. Ostatnie badanie przeprowadzono wiosną tego roku.