Wspólnie zadbali o ginące gatunki roślin

Dwa gatunki z Czerwonej Księgi Roślin Województwa Łódzkiego wzięli pod swoje skrzydła leśnicy z łódzkiej dyrekcji Lasów Państwowych. Tegoroczne działania w ramach programów ochrony dotyczą goździka sinego i zimoziołu północnego.
24.10.2019 | Patrycja Szustakowska, RDLP w Łodzi

Dwa gatunki z Czerwonej Księgi Roślin Województwa Łódzkiego wzięli pod swoje skrzydła leśnicy z łódzkiej dyrekcji Lasów Państwowych. Tegoroczne działania w ramach programów ochrony dotyczą goździka sinego i zimoziołu północnego.

W tym roku realizowany jest drugi etap restytucji goździka sinego (Dianthus gratianopolitanus). W październiku w dwóch nadleśnictwach łódzkiej dyrekcji LP założono nowe metaplantacje tego gatunku (to metoda z zakresu czynnej ochrony przyrody, rośliny z naturalnego stanowiska są przesadzane na inne, nowo zakładane w warunkach wolnej przyrody).

W Nadleśnictwie Piotrków posadzono 100, a w Nadleśnictwie Wieluń 200 sadzonek tej zagrożonej wyginięciem rośliny. Warto podkreślić, że obydwa nadleśnictwa uczestniczą również w innych programach ochrony gatunków roślin zagrożonych.

Pierwszy etap ochrony czynnej goździka sinego był realizowany w 2015 r. w Nadleśnictwa Bełchatów. Przed 2015 r. goździk siny rósł w zaledwie kilku miejscach, podczas realizacji projektu zwiększono liczbę lokalizacji.

Również działania na rzecz zimoziołu północnego (Linnaea borealis) prowadzono także w dwóch nadleśnictwach. W Nadleśnictwie Radomsko posadzono 80 sadzonek wychodowanych w Ogrodzie Botanicznym z materiału zebranego z tego miejsca w ubiegłym roku. Tym samym wzmocniono już istniejące stanowisko zimoziołu w rezerwacie Jawora.

Natomiast w Nadleśnictwie Skierniewice założono dwie metaplantacje, gdzie trafiło 50 sadzonek pochodzących od roślin z Puszczy Bolimowskiej.

Działania te mają doprowadzić do wzmocnienia lokalnych, zagrożonych wyginięciem populacji. W ramach porozumienia nadleśnictwa nieodpłatnie udostępniają powierzchnie leśne pod nasadzenia, usuwają podrosty drzew i krzewów, które zagrażają restytuowanym roślinom.

Nadleśnictwami RDLP w Łodzi wszelkie prace w ramach projektu prowadzą wspólnie z Wydziałem Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Łódzkiego, Zarządem Zieleni Miejskiej Ogród Botaniczny w Łodzi oraz Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska w Łodzi.