Wilczy Szlak już czeka na turystów [WIDEO]

Już można ruszyć Wielkim Szlakiem Leśnym. W Wilczym Szańcu na Mazurach 7 lipca odbyło się oficjalne otwarcie pierwszego etapu tej niezwykłej trasy.
10.07.2017 | Adam Pietrzak, rzecznik prasowy RDLP w Olsztynie

Już można ruszyć Wielkim Szlakiem Leśnym. W Wilczym Szańcu na Mazurach 7 lipca odbyło się oficjalne otwarcie pierwszego etapu tej niezwykłej trasy.

Wilczy Szlak to osiem obiektów na terenie całej Polski, które są tematycznie związane z wilkiem. Nie przez przypadek jego otwarcie odbyło się w byłej wojennej kwaterze Hitlera na Mazurach. Wilczy Szaniec od kwietnia tego roku jest zarządzany przez Lasy Państwowe.
Leśnicy z Nadleśnictwa Srokowo (RDLP w Olsztynie) odzyskali ten obiekt po dwuletniej batalii sądowej z prywatnym dzierżawcą– Wilczy Szaniec to jedno z głównych centrów, z których będzie rozprzestrzeniał się Wielki Szlak Leśny – powiedział podczas uroczystego otwarcia Konrad Tomaszewski, dyrektor generalny Lasów Państwowych. - Docelowo taki szlak ma stanowić sieć obejmującą głównie tereny leśne w całym kraju. Znajdą się na nim m.in. ścieżki edukacyjne czy obiekty dziedzictwa kulturowego. Będzie to oferta obejmująca rozmaite formy wypoczynku, od rekreacji po turystykę krajoznawczo-historyczną.


W skład Wilczego Szlaku, który jest pierwszym etapem tworzenia  Wielkiego Szlaku Leśnego
, weszły m.in. takie obiekty,

W LP na turystów czekają setki kilometrów tras i ścieżek:
ponad 4 tys. km szlaków rowerowych
22 tys. km szlaków pieszych i biegowych
blisko 7 tys. km tras konnych
3 tys. parkingów leśnych i miejsc postoju
ponad 500 pól biwakowych i obozowisk
60 ośrodków szkoleniowo-wypoczynkowych

jak Ośrodek Rehabilitacji Zwierząt Dzikich prowadzony przez Nadleśnictwo Olsztynek (tu znajduje się jedyna w północnej Polsce specjalistyczna woliera do leczenia wilków,  tam też był leczony wilk Kampinos), czy arboretum w Karnieszewicach, gdzie rośnie wawrzynek wilczełyko.

Otwarcie nowego szlaku było też okazją do zaprezentowania tego, co już na terenie Wilczego Szańca zrobili leśnicy. W jednym z budynków wspólnie z Muzeum II Wojny Światowej otworzyli wystawę, która pokazuje czym był niemiecki nazizm. – To tylko niewielki wycinek dużo większej wystawy, której otwarcie planujemy w najbliższej przyszłości – zdradził Zenon Piotrowicz, nadleśniczy Nadleśnictwa Srokowo.

Natomiast dzień przez inauguracją Wilczego Szlaku gospodarze, pracownicy Nadleśnictwa Srokowo, zorganizowali specjalną wycieczkę po szańcu, podczas której opowiedzieli o planach związanych z tym niezwykłym obiektem.