Warsztaty kulinarne – Smaczne z lasu już za nami!

W sobotę 11 września 2021 r. w Kwitajnach koło Pasłęka odbyły się zorganizowane przez Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Olsztynie oraz Nadleśnictwo Młynary Warsztaty kulinarne – Smaczne z lasu.
14.09.2021 | Ewa Parzyszek, Nadleśnictwa Młynary

W sobotę 11 września 2021 r. w Kwitajnach koło Pasłęka odbyły się zorganizowane przez Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Olsztynie oraz Nadleśnictwo Młynary Warsztaty kulinarne – Smaczne z lasu.

Wydarzenie to cieszyło się dużym zainteresowaniem mieszkańców regionu. Na uczestników warsztatów czekało wiele atrakcji. Głównym punktem spotkania był pokaz kulinarny w wykonaniu Jakuba Wolskiego, uczestnika jednego z  programów kulinarnych, który publicznie przyrządzał i serwował dania z dziczyzny pochodzącej z Nadleśnictwa Młynary. Między innymi wydano 500 porcji gulaszu z jelenia, przyrządzano na scenie i serwowano: tatar z sarny, suszony comber z sarny. Rozdawano ulotki promujące prowadzoną przez RDLP w Olsztynie sprzedaż bezpośrednią dziczyzny oraz przepisy na dania z dziczyzny.  

Na stoisku Lasów Państwowych dominowały produkty marki Dobre z Lasu. Nie zabrakło dla nikogo degustacyjnej porcji wyrobów wędliniarskich tej uznanej marki. Spotkanie uświetnił występ sygnalistów z zespołu Forest Brass, którzy przedstawili historię i znaczenie sygnalistyki, zagrali sygnały łowieckie oraz wszystkich doskonale znane przeboje.

Pan Robert Kujawiak, dyrektor Zakładu Produkcyjno-Usługowo Handlowego LP w Olsztynie, opowiedział zebranym o Punkcie Sprzedaży Bezpośredniej i o walorach dziczyzny.  Wielkim zainteresowaniem cieszył się pokaz sokolniczy w wykonaniu Łukasza Glicy - leśniczego z Nadleśnictwa Stare Jabłonki, który opowiedział o sokolnictwie i zaprezentował licznie zgromadzonej publice trzy przepiękne ptaki: harrisa, raroga oraz puchacza europejskiego. Spektakularny pokaz drwali w wykonaniu Adama Dobreńko - podleśniczego z Nadleśnictwa Młynary, Adama Wawrzaka -  podleśniczego z Nadleśnictwa Zaporowo i Piotra Omana - podleśniczego z Nadleśnictwa Dobrocin cieszył się również dużym uznaniem licznie zgromadzonych uczestników wydarzenia.

Oprócz niezwykłych występów przybyli goście mieli okazję porozmawiać z leśnikami przy stoiskach edukacyjnych z Nadleśnictw Dobrocin, Młynary, Orneta i Zaporowo, posłuchać o pszczelarstwie i bartnictwie od Antoniego Czyża z Nadleśnictwa Zaporowo i Mirosława Malacińskiego - miejscowego pszczelarza. Na innych stoiskach można było zakupić wyroby z drewna i posłuchać o pracy rzemieślniczej z drewnem oraz zakupić naturalne wyroby zielarskie. Wielką atrakcją i ozdobą wydarzenia była oferta stoisk oferujących regionalne potrawy i słodkości przygotowane przez nieocenione panie ze Stowarzyszenia Kwitajny z Historią w Przyszłość, Stowarzyszenia Na Rzecz Rozwoju Wsi „Aniołowo” oraz Koła Gospodyń Wiejskich ze Strużyny.

Na wydarzenie przybyło wielu mieszkańców naszego regionu oraz gości. Nie zabrakło przedstawicieli władz rządowych, reprezentowanych przez Artura Chojeckiego, wojewodę warmińsko-mazurskiego, władz samorządowych: marszałka województwa warmińsko-mazurskiego reprezentował Jan Bobek, radny Sejmiku Wojewódzkiego, lokalny samorząd reprezentował dr Wiesław Śniecikowski, burmistrz Miasta i Gminy Pasłęk, służby mundurowe reprezentowali: gen. Tomasz Komoszyński, komendant Wojewódzki PSP w Olsztynie, Łukasz Kochan, komendant Miejski PSP w Elblągu, płk Adam Poćwiardowski, zastępca dyrektora Okręgowej Służby Więziennej w Gdańsku, obecne było liczne grono leśników na czele z Michałem Gzowskim, naczelnikiem Wydziału Komunikacji Społecznej DGLP i Adamem Roczniakiem, dyrektorem Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie. Nie zabrakło również myśliwych.         

W trakcie wydarzenia Michał Gzowski odznaczony został medalem im. Danuty Siedzikówny ,,Inki’. Medal wręczył płk Adam Poćwiardowski, zastępca dyrektora Okręgowej Służby Więziennej w Gdańsku. Burmistrz Pasłęka wraz z sołtys Kwitajn Małgorzatą Stanisławską uhonorowali Artura Chojeckiego,  Adama Roczniaka, dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych oraz Adama Kędziorę, nadleśniczego Nadleśnictwa Młynary pamiątkowymi medalami 30-lecia samorządu pasłęckiego.

Warsztaty były również wspaniałą okazją do integracji społeczności.