W poszukiwaniu śladów osadnictwa w Puszczy Białowieskiej

Już rozpoczęły się badania archeologiczne w okolicach osady Sacharewo w białostockim Nadleśnictwie Hajnówka. To uzupełnienie badań wykopaliskowych przeprowadzonych tam w latach ubiegłych.
30.07.2020 | Agnieszka Laskowska-Ginszt, Nadleśnictwo Hajnówka

Już rozpoczęły się badania archeologiczne w okolicach osady Sacharewo w białostockim Nadleśnictwie Hajnówka. To uzupełnienie badań wykopaliskowych przeprowadzonych tam w latach ubiegłych.

Archeolodzy natrafili wtedy na szereg pozostałości po dawnych osadnictwie. Są to piece, paleniska czy jamy zasobowe. Wydobyto wtedy liczne zabytki - fragmenty naczyń ceramicznych, krzemieni, metali czy szkła.

Dzięki nim udało się określić, kiedy teren Puszczy Białowieskiej był zasiedlany przez człowieka. Pierwsi mieszkańcy pojawili się na przełomie neolitu i wczesnej epoki brązu (narzędzia krzemienne), następnie w ostatnich wiekach przed naszą erą oraz w pierwszych wiekach naszej ery. Bardzo wiele odnalezionych zabytków pochodzi także z XVII w.

 Aktualne badania mają poszerzyć dotychczasową bazę źródłową, co umożliwi wykonanie bardziej precyzyjnych analiz formalno-chronologicznych. To wzbogaci wiedzę o historii osadnictwa na terenie Puszczy Białowieskiej. Archeolodzy przyznają, że obszar ten był szczególnie dogodny dla osadnictwa, któremu sprzyjało niewielkie nachylenie terenu oraz bliskość rzeki.

Badania wykopaliskowe prowadzone w Puszczy polegają na ręcznym zdjęciu wierzchniej warstwy ziemi za pomocą łopat. Następnie wykopy doczyszczone są za pomocą łopat i szpachelek, by wykonać dokumentacje rysunkową, fotograficzną i fotogrametryczną. W następnej kolejności wyeksplorowane zostaną wszystkie obiekty archeologiczne. Cała wykopana ziemia będzie sitowana, aby wychwycić nawet niewielkie zabytki.

Badania będą stanowić jeden z etapów realizacji projektu realizowanego w Instytucie Archeologii na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie „Dziedzictwo kulturowe i przyrodnicze Puszczy Białowieskiej”, które jest finansowane przez Narodowe Centrum Nauki.