W gniazdach rybołowów już są młode

Już wykluł się pierwszy rybołów w gnieździe w Nadleśnictwie Barlinek. Również rybołowy z Nadleśnictwa Lipka, RoSzponka i Szuwarek mają pisklęta.
28.05.2019

Już wykluł się pierwszy rybołów w gnieździe w Nadleśnictwie Barlinek. Również rybołowy z Nadleśnictwa Lipka, RoSzponka i Szuwarek mają pisklęta.

Młody rybołów z Nadleśnictwa Barlinek wykluł się na początku tego tygodnia, ale nadal są tam dwa, niewyklute jaja. Według leśników ptaki powinny pojawić się w ciągu najbliższych dni. W tym roku samica pierwsze jajo zniosła 16 kwietnia, drugie 19 kwietnia, a trzecie 22 kwietnia. Warto pamiętać, że pisklęta wykluwają się po ok. 39 dniach.

Natomiast w gnieździe w Nadleśnictwie Lipka już wykluły się trzy młode rybołowy. Pierwsze z piskląt pojawił się 16 maja, a trzeci trzy dni później, czyli 19 maja.

Zobacz pozostałe transmisje prowadzone przez LP

Ptaki z Nadleśnictwa Balinek można obserwować od pierwszych dni kwietnia, kiedy rozpoczęto transmisję online z ich gniazda. Gniazdo na sośnie zajmowane jest od wielu lat. Według leśników i ornitologów rybołowy tamtejsza para zawsze „odnosiła sukces lęgowy”.

Para rybołowów na terenie Nadleśnictwa Lipka gniazduje od ponad 20 lat. Od sześciu lat można obserwować je na żywo. Transmisja dostępna jest na stronie internetowej Lasów Państwowych.

W Polsce populację rybołowów szacuje się na ok. 30 par. Od 2017 r. Dyrekcja Generalna Lasów Państwowych realizuje wspólnie z ornitologami z Komitetu Ochrony Orłów projekt finansowany z środków Programu LIFE oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Projekt ma na celu powstrzymać spadek liczebności tych ptaków, a także znaleźć sposób na zwiększenie ich liczebności.

W ramach programu są montowane platformy dla rybołowów, a także zakłada również ich monitorowanie z użyciem kamer online i loggerów GPS oraz szczegółowe analizy ichtiologiczne jezior, czyli kontrole zbiorników pod kątem gatunków ryb je zamieszkujących.