Uratowana sowa

Do Nadleśnictwa Dobrocin zadzwoniła zmartwiona mieszkanka Morąga, prosząc o pomoc w uratowaniu rannej sowy.
19.02.2021 | P. Partyka-Drzazga

Do Nadleśnictwa Dobrocin zadzwoniła zmartwiona mieszkanka Morąga, prosząc o pomoc w uratowaniu rannej sowy.

Po przyjeździe Straży Leśnej na miejsce okazało się, że to uszatka, którą na czas oczekiwania na transport bezpiecznie ulokowano w wannie z pudełkiem pełnym... wątróbek. Sowa została znaleziona na drodze w okolicy Morąga. 

Pełna lista ośrodków rehabilitacji zwierząt znajduje się na stronie GDOŚ

Pacjent został przewieziony do Ośrodka Rehabilitacji Ptaków Drapieżnych w Nadleśnictwie Olsztyn

To jeden z niemal stu ośrodków rehabilitacji zwierząt w kraju. Ośrodek rehabilitacji ptaków drapieżnych w Nadleśnictwie Olsztyn współpracuje z Powiatowym Inspektoratem Weterynarii w Olsztynie oraz Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska w Olsztynie. Objęty jest nadzorem tych instytucji i posiada stałą specjalistyczną opiekę weterynaryjną. W ciągu roku przyjmuje średnio 30 ptaków drapieżnych. Ośrodek jest częścią sieci ośrodków opiekujących się dzikimi zwierzętami.

Skrzydlaci pacjenci trafiają do Ośrodka z różnych przyczyn. Często są to pisklęta, które wymagają szczególnej troski i poświęcenia czasu. Należy je odchować i nauczyć samodzielnego życia w środowisku naturalnym. Ptaki ranne lub chore potrzebują spokoju i fachowej opieki. Większość pacjentów po wyleczeniu powraca do swoich naturalnych siedlisk. Zanim jednak odzyskają pełną sprawność fizyczną, ptaki są otaczane opieką, doglądane i leczone. To o tyle trudne, że z ptakami drapieżnymi należy postępować tak, by nie przyzwyczaiły się do obecności człowieka. Po wypuszczeniu na wolność muszą przecież poradzić sobie samodzielnie. Losy niektórych z nich możemy śledzić, ponieważ wszystkie ptaki przed wypuszczeniem są obrączkowane, a dane o nich są przesyłane do stacji ornitologicznej Polskiej Akademii Nauk. Pomaga to monitorować stan populacji, biologię i długość życia.

Oto kilka krótkich rad jak postępować, gdy spotkasz dzikie zwierzę:

Oceń, czy Twoja pomoc jest zwierzęciu potrzebna:
– młode, zdrowe zwierzęta często nie boją się ludzi; może być to spowodowane brakiem pożywienia
– pozorne "sieroty" pozostają dla bezpieczeństwa z dala od rodziców, którzy wracają tylko w czasie karmienia
– zorientuj się, czy nie ma w pobliżu rodziców

JEŻELI UZNASZ, ŻE ZWIERZĘ NIE POTRZEBUJE POMOCY - NIE DOTYKAJ GO, NIE PRÓBUJ KARMIĆ I ODDAL SIĘ SPOKOJNIE

Zapewne każdy z nas znalazł kiedyś zwierzę, które potrzebuje pomocy. Pamiętajmy, że dzikie zwierzęta mogą być agresywne, podstawową zasadą jest więc zachowanie bezpieczeństwa.

GDY STWIERDZISZ, ŻE ZWIERZĘ, KTÓRE ZNALAZŁEŚ JEST RANNE LUB CHORE, A NIE MASZ DOŚWIADCZENIA I PEWNOŚCI JAK POSTĘPOWAĆ:

– nie próbuj go łapać, dotykać, karmić
– opatrywanie i leczenie również zostaw specjalistom
– nieumiejętnie przeprowadzona akcja ratunkowa może przynieść skutek odwrotny od oczekiwanego – możemy zaszkodzić i sobie, i rannemu pacjentowi

Skontaktuj się z najbliższym ośrodkiem rehabilitacji zwierząt! Pełną listę ośrodków znajdziesz tu.