Uczniowskie spotkania z lasem

Niemal tysiąc uczniów z południowej Wielkopolski uczestniczyło w XI „Spotkaniach z lasem", które odbyły się w Ośrodku Kultury Leśnej w Gołuchowie.
28.07.2017 | Alicja Antonowicz, Ośrodek Kultury Leśnej w Gołuchowie

Niemal tysiąc uczniów z południowej Wielkopolski uczestniczyło w XI „Spotkaniach z lasem", które odbyły się w Ośrodku Kultury Leśnej w Gołuchowie.

Obserwowali oni, między innymi proces otrzymywania dziegciu, drążenie barci, pracę pilarzy oraz wyplatanie koszy z wikliny. Rozmawiali z kowalem i rymarzem. Chętni do brudzenia rąk własnoręcznie lepili garnki i formowali wazony na kole garncarskim, a ciekawi nowych smaków próbowali leśnych specjałów. Dużym zainteresowaniem cieszyło się czerpanie papieru, bicie okolicznościowej monety oraz liczne konkursy. Ci, którzy popisali się leśną wiedzą mieli szansę zdobyć edukacyjne upominki i okolicznościowy znaczek.

Na scenie młodzi aktorzy ze Szkoły Podstawowej w Gołuchowie i Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 1 w Kaliszu prezentowali piosenki i inscenizacje. Odbył się również pokaz w wykonaniu Koła Akrobatyczno-Tanecznego „Anioły" z Zespołu Szkół w Sieroszewicach.

Podczas festynu miało miejsce uroczyste wręczenie nagród laureatom konkursu plastycznego zatytułowanego „Las – cudowny obraz" oraz konkursu na projekt pocztówki okolicznościowej przygotowanej z okazji Dnia Ziemi.
W samo południe podsumowano ekologiczną aktywność młodzieży gimnazjalnej. Aż 38 młodych ekologów otrzymało odznaki „Honorowego Opiekuna Miejsc Przyrodniczo-Cennych Gołuchowa". Dla kolejnych 80 uczniów przygotowano certyfikaty, które uprawniają do ubiegania się o odznakę w kolejnej edycji. W tej części programu ogłoszono wyniki rajdu, który w godzinach przedpołudniowych przebiegał na terenie parku-arboretum, i rozlosowano rower ufundowany przez Przedsiębiorstwo Oczyszczania Miasta EKO z Kalisza. Autorzy prawidłowo rozwiązanych krzyżówek ekologicznych otrzymali nagrody przygotowane przez kaliski oddział Polskiego Związku Łowieckiego.

W dniu festynu wystawy w Muzeum Leśnictwa można było zwiedzać nieodpłatnie. Patronat medialny nad imprezą sprawowali Radio Centrum – Kalisz i  tygodnik „Życie Pleszewa".