Trzecia edycja akcji #SadziMY już za nami

Już po raz trzeci we wszystkich nadleśnictwach odbyła się akcja #SadziMY. Tak jak w poprzednim roku leśnicy rozdawali chętnym sadzonki. Inicjatorem ogólnopolskiej akcji jest prezydent Andrzej Duda, który wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą, sadził młode drzewka w Lesie Wolborskim w łódzkim Nadleśnictwie Piotrków.
01.10.2021

Już po raz trzeci we wszystkich nadleśnictwach odbyła się akcja #SadziMY. Tak jak w poprzednim roku leśnicy rozdawali chętnym sadzonki. Inicjatorem ogólnopolskiej akcji jest prezydent Andrzej Duda, który wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą, sadził młode drzewka w Lesie Wolborskim w łódzkim Nadleśnictwie Piotrków.

Prezydent Andrzej Duda podkreślił, że sadząc lasy służymy aktywnie ochronie klimatu. – To metoda by chronić klimat w lepszy sposób, poprzez tworzenie zbiorników węgla, który magazynowany jest w drzewach. Doskonale wiemy, że walka z dwutlenkiem węgla jest podstawowym zadaniem służącym ochronie klimatu. Zysków z sadzenia lasu jest wiele. Tworzymy miejsce do wypoczynku, ale także ochronimy klimat i tworzymy surowiec drzewny oraz budujemy bogactwo naszego kraju - powiedział prezydent.

I dodał, że leśnicy nie tylko każdego roku sadzą miliony drzew, ale także produkują 800 mln sadzonek. - To, że regionalne dyrekcje i nadleśnictwa udostępnią milion sadzonek każdemu, kto będzie chciał posadzić drzewo, spowoduje, że będzie tych drzew coraz więcej - podkreślił podczas piątkowego sadzenia prezydent.

 

Natomiast Agata Kornhauser-Duda podziękowała za udział we wspólnej akcji. - Bardzo cieszymy się, że mogliśmy zaprosić państwa, by wspólnie posadzić las. Dziś posadziliśmy sosnę, buka, a także jarząb pospolity – gatunek biocenotyczny, który służy różnorodności gatunkowej lasu. Bardzo chcieliśmy podziękować Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych, która od samego początku, od trzech lat współorganizuje tę akcję - podkreśliła Agata Kornhauser-Duda.

Pierwsza Dama zaznaczyła, że ogólnopolska akcja ma uświadomić społeczeństwu, że las jest wspólnym dobrem, z którego korzystamy, dlatego wszyscy powinniśmy wspólnie o niego zadbać. - To, co najważniejsze to fakt, że polskie lasy są dostępne dla każdego, kto chce odpocząć, zrelaksować się, odetchnąć od miejskiego zgiełku, by spędzić trochę czasu w bliskim kontakcie z przyrodą - dodała Agata Kornhauser-Duda.

Wśród osób sadzących las w Lesie Wolborskim byli także Edward Siarka, wiceminister w Ministerstwie Klimatu i Środowiska, Józef Kubica p.o. dyrektora generalnego Lasów Państwowych, Piotr Ćwik, zastępca szefa Kancelarii Prezydenta, Paweł Sałek, doradca prezydenta oraz Krzysztof Ciecióra, wicewojewoda łódzki.

- To wydarzenie wpisuje się w naszą wielką, wspólną troskę o polskie lasy i polską przyrodę. Dziękuję panu prezydentowi i wam wszystkim, że zdecydowaliście się na udział w akcji wspólnego sadzenia lasu - mówił wiceminister Edward Siarka i podziękował również leśnikom za organizację wydarzenia oraz opiekę nad posadzonymi dziś sadzonkami".

Natomiast p.o. dyrektora generalnego LP Józef Kubica podziękował prezydentowi za zaangażowanie w akcje na rzecz polskich lasów. - Dla nas leśników dziś jest wielki dzień, wielkie święto, gdyż możemy podziękować, przede wszystkim panu prezydentowi i jego małżonce za wspaniałą akcję - powiedział Józef Kubica.

W tym roku w łódzkim nadleśnictwie posadzono 20 tys. sadzonek dębu, buka, sosny i jarzębu. Razem z prezydentem pracowali także pracownicy administracji publicznej oraz Lasów Państwowych, harcerze, żołnierze, strażacy z Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej, a także studenci i uczniowie. Łącznie do akcji #SadziMY przyłączyło się kilkaset osób. Niestety, w tym roku ze względów epidemiologicznych, wprowadzono ograniczenie liczby uczestników.

Prezydent wraz z Pierwszą Damą i zaproszonymi gośćmi podczas tegorocznej akcji odwiedzili również Leśny Ośrodek Edukacji i Rehabilitacji Zwierząt w Kole. Ta wyjątkowa leśna osada działa na terenie Nadleśnictwa Piotrków od 2004 r. Dzięki zaangażowaniu leśników ośrodek przyjmuje około tysiąca dzikich mieszkańców lasu z terenu Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Łodzi rocznie.

W ostatnim czasie w ośrodku powstał m.in. jednokondygnacyjny budynek rehabilitacji zwierząt wraz z parkingiem, zjazdami drogowymi, przyłączami, ogrodzeniem, oświetleniem terenu i jego utwardzeniem. Oprócz tego zostały zmodernizowane istniejące budynki gospodarcze, pełniące m.in. funkcje zagród dla podopiecznych ośrodka. 

Jednak najważniejszym efektem modernizacji ośrodka w Kole jest możliwość wykonywania operacji, gdyż powstała tam wyposażona w sprzęt weterynaryjny sala zabiegowa.

Przypomnijmy. Podczas pierwszej edycji #SadziMY prezydent wraz z małżonką odnawiali las w toruńskim Nadleśnictwie Rytel (zniszczonym przez huragan w 2017 r.). Wtedy z udziałem pary prezydenckiej ok. 1300 osób odnawiało powierzchnię 100 ha – jedną z wielu zniszczonych przez huragan stulecia. W leśnictwie Jakubowo niedaleko koło Rytla posadzono dęby na specjalnie przygotowanych powierzchniach. Na każdej placówce posadzono 14 sadzonek, łącznie ponad 300 tys. drzewek.

Druga edycja odbyła się na terenie Nadleśnictwa Lipusz - jednym z najbardziej dotkniętych przez nawałnicę w 2017 r. Tylko tam silny wiatr powalił aż 2,3 mln m3 drzew. Łącznie w gdańskiej dyrekcji LP huragan zniszczył ponad 10 tys. ha lasu, w całych lasach ponad 100 tys. ha.  

Warto dodać, że w Nadleśnictwie Lipusz w 2018 r. leśnicy, harcerze i wolontariusze posadzili las w kształcie orła. Ten leśny orzeł zajmuje niemal 5 ha. Do stworzenia wizerunku godła użyto niemal 400 sadzonek modrzewia, które stanowią pazury i koronę, ponad 23 tys. brzóz oraz 67 tys. sosen, które są tłem. Rozpiętość skrzydeł posadzonego orła to 300 metrów.    

Tegoroczna akcja #SadziMY odbyła się nie tylko w Nadleśnictwie Piotrków. W tym roku, tak jak w latach ubiegłych, objęła wszystkie nadleśnictwa oraz regionalne dyrekcje Lasów Państwowych. W ostatni dzień września i pierwszy dzień października sadzonki były rozdawane w siedzibach nadleśnictw, a także w 17 miastach, w których siedzibę mają regionalnych dyrekcjach Lasów Państwowych.  Tylko podczas pierwszego dnia w ramach akcji leśnicy podarowali w całej Polsce 200 tys. drzewek.

Leśnicy przygotowali aż milion sadzonek. Pierwsi chętni przychodzili chwilę po rozpoczęciu pracy przez leśników. W tym roku w ramach akcji można było otrzymać dęby, jodły i świerki, modrzewie, lipy, sosny w zależności od regionu, leśnicy rozdawali także sadzonki drzew owocowych.

Doniesienia z terenu pokazują, że i w tym roku akcja rozdawania sadzonek cieszyła się dużym zainteresowaniem. W Nadleśnictwie Czarna Białostocka przygotowane przez leśników drzewka "wyszły" wszystkie już pierwszego dnia. Natomiast w Nadleśnictwie Biłgoraj przedłużono wydawanie sadzonek do soboty!

 

 sadzenie_lasu_2021_min.jpg