Transmisja z gniazda rybołowów już działa

Internauci znów będą mogli zostać świadkami przyjścia na świat jednego z najrzadszych ptaków w Polsce. Lasy Państwowe oraz Polskie Sieci Elektroenergetyczne uruchomiły internetową transmisję na żywo z gniazda rybołowów.
13.04.2015

Internauci znów będą mogli zostać świadkami przyjścia na świat jednego z najrzadszych ptaków w Polsce. Lasy Państwowe oraz Polskie Sieci Elektroenergetyczne uruchomiły internetową transmisję na żywo z gniazda rybołowów.

Projekt Rybołowy Online (kontynuacja projektu, który rozpoczął się w zeszłym roku) jest realizowany na terenie Nadleśnictwa Lipka w Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Pile. Gniazdo znajduje się 30 metrów nad ziemią. Umieszczone jest na platformie przymocowanej do słupa przesyłowej linii energetycznej Polskich Sieci Elektroenergetycznych.

Oglądaj transmisję

- Celem projektu jest zwrócenie uwagi społeczeństwa na rzadki w Polsce gatunek - mówi Anna Malinowska, rzeczniczka Lasów Państwowych. - Oprócz transmisji online, tak, jak w zeszłym roku, prowadzony będzie profil na Facebooku Rybołowy Online, na którym zamieszczane będą bieżące informacje na temat tych wyjątkowych ptaków .

 - Rybołów jest bardzo rzadkim w Polsce ptakiem lęgowym. W naszym nadleśnictwie znajduje się jedno z niespełna 30 czynnych gniazd - opowiada Janusz Grabowski, nadleśniczy Nadleśnictwa Lipka. - Jest ono naszą dumą i przysłowiowym oczkiem w głowie”. Rybołowy odwdzięczają się nam wyjątkową wiernością. Przylatują do naszego gniazda regularnie od 17 lat.

Rybołów jest bardzo rzadkim ptakiem. Przylatuje do Polski na czas rozrodu i gniazdowania. Zimę spędza w Afryce północnej i środkowej. Należy do gatunku ptaków monogamicznych, który łączy się w pary na całe życie. Piękny, wyróżniający się wyglądem i specjalizacją pokarmową drapieżnik, który nie zanikł całkowicie głównie dzięki wysiłkom człowieka, jakim jest  wyznaczaniu stref ochronnych i tworzenie sztucznych gniazd, które rybołowy chętnie zajmują.

Do 2005 r.  para rybołowów gnieździła się na sztucznej platformie na drzewie. Po tym czasie przeniosła gniazdo na słup energetyczny. Kiedy w 2013 r. w czasie wichury gniazdo zostało zniszczone, pracownicy PSE, wykorzystując moment odbudowy gniazda, zainstalowali kamerę do obserwowania ptaków, która rejestruje obraz w rozdzielczości Full HD. Strumień jest dostarczany do Internetu ultraszybkim łączem.

W pierwszym roku transmisji internauci nadali rybołowom imiona RoSzponka i Szuwarek. Ptaki szczęśliwie wyprowadziły lęg składający się z trzech zdrowych piskląt. W tym roku do gniazda wróciły pod koniec marca. 9 kwietnia złożyły pierwsze jajo, dlatego możemy się spodziewać, że już niedługo będziemy świadkami narodzin nowego pokolenia rybołowów.

Ostatecznie w 2014 r. transmisję oglądano 100 tys. razy, a profil na Facebooku zgromadził prawie 3000 fanów. Kanał online z gniazda oglądano nie tylko w Polsce, ale również w Niemczech, Anglii, Francji i Stanach Zjednoczonych.

Transmisję można oglądać m.in. na stronie głównej Lasów Państwowych (www.lasy.gov.pl) i stronie Nadleśnictwa Lipka (www.lipka.pila.lasy.gov.pl).