Święto Lasu w Lesie Kapturskim

Ponad 300 osób – dzieci i młodzież z radomskich szkół, harcerze, podopieczni Stowarzyszenia Arka oraz przyjaciele leśników podczas czwartej edycji Święta Lasu posadzili dwa tysiące dębów i lip w Lesie Kapturskim na terenie Nadleśnictwa Radom.
28.06.2016 | Edyta Nowicka, rzecznik prasowy RDLP w Radomiu

Ponad 300 osób – dzieci i młodzież z radomskich szkół, harcerze, podopieczni Stowarzyszenia Arka oraz przyjaciele leśników podczas czwartej edycji Święta Lasu posadzili dwa tysiące dębów i lip w Lesie Kapturskim na terenie Nadleśnictwa Radom.

Przed siedzibę nadleśnictwa 21 kwietnia przybyli uczniowie ze szkoły podstawowej w Janiszewie oraz z Klubu Młodych Ekologów ze szkoły podstawowej nr 24 w Radomiu, harcerze ze Szczepu im. Orląt Lwowskich Radom-Firlej oraz młodzież i wolontariusze Stowarzyszenia Centrum Młodzieży Arka wraz z nauczycielami. W wydarzeniu udział wzięli także samorządowcy, parlamentarzyści, szefowie służb mundurowych, przedstawiciele współpracujących z leśnikami instytucji i organizacji, a także kapelani leśników.
Andrzej Matysiak, dyrektor RDLP w Radomiu witając gości, przypomniał cele Święta Lasu ustalonego w 1933 r, m.in. mówienie  młodzieży szkolnej o niespożytych wartościach lasu dla dobra ogółu i znaczenia lasu dla kultury duchowej, fizycznej i materialnej, czy też pouczanie ogółu obywateli o konieczności szanowania chronienia i opiekowania się drzewami i lasami.

W imieniu parlamentarzystów wystąpił poseł Wojciech Skurkiewicz, który brał udział we wszystkich edycjach Święta Lasu. Podkreślił szczególną rolę młodzieży w przedsięwzięciu wspólnego sadzenia drzew.
Po części oficjalnej nadleśniczy Jacek Karaśkiewicz przeprowadził szczegółowy instruktaż sadzenia drzew, po którym uczestnicy udali się do pobliskiego lasu.

Sadzenie zostało upamiętnione głazem z okolicznościowym napisem. Jego odsłonięcia dokonali  Andrzej Matysiak wraz z 92-letnim emerytowanym leśnikiem Tadeuszem Fabisiewiczem, Przewodniczącym Koła Leśników Kombatantów i 3-letnim synem leśniczego Bartłomieja Szymanka – Piotrusiem. Głaz znajduje się w charakterystycznym miejscu – pod 200-letnim dębem, pomnikiem przyrody
Sadzenie drzew w Lesie Kapturskim wpisało się w obchodzony następnego dnia Dzień Ziemi oraz projekt „100 milionów drzew do 2017 roku” realizowany przez Lasy Państwowe na zaproszenie Ministerstwa Środowiska wraz z organizacją ENO Programme Association z Finlandii.

Po sadzeniu lasu uczestnicy mieli okazję wysłuchać koncert muzyki myśliwskiej w wykonaniu Zespołu Sygnalistów Myśliwskich przy RDLP w Radomiu oraz obejrzeć wystawę „Święto Lasu – dawniej i dziś”.

Radomscy leśnicy przez organizację wspólnego ze społeczeństwem sadzenia drzew nawiązują do Święta Lasu wywodzącego się z okresu międzywojennego. Po raz pierwszy zostało ono zainicjowane przez leśników w 1933 r. w celu zaangażowania społeczeństwa w ochronę lasów. Dziś leśnicy w całej Polsce pod koniec kwietnia wracają do tradycji tego święta. W regionie radomskim od czterech lat leśnicy wspólnie z przyjaciółmi sadzą drzewa w Lesie Kapturskim