Ślad węglowy Lasów Państwowych zostanie policzony!

Obliczenia zostaną wykonane dla, bagatela, blisko 500 jednostek Lasów Państwowych. Wyniki powinniśmy poznać po wakacjach.
12.03.2024 | Anna Krasoń, CKPŚ

Obliczenia zostaną wykonane dla, bagatela, blisko 500 jednostek Lasów Państwowych. Wyniki powinniśmy poznać po wakacjach.

Ślad węglowy zostanie policzony w tym roku w ramach projektu „Lasy Węglowe” w zakresie 1. i 2., zgodnie z GHG Protocol, który jest najbardziej rozpowszechnionym na świecie standardem rozliczania emisji gazów cieplarnianych. Zakres 1. obejmuje emisje bezpośrednie powstałe w wyniku spalania paliw w instalacjach stacjonarnych oraz w samochodach należących do organizacji. Zakres 2. dotyczy emisji pośrednich powstałych w wyniku wytwarzania energii elektrycznej i cieplnej dostarczanej do organizacji przez dostawcę energii. Raport będzie sporządzony za 2023 r. Należy podkreślić, że obliczenie śladu węglowego naszej organizacji jest dużym wyzwaniem, biorąc pod uwagę jej specyfikę i uwzględnianie emisji biogenicznych w wyliczeniach.

Gromadzenie danych z 473 jednostek LP będzie odbywać się za pomocą autorskiego narzędzia (aplikacji „Projekty”). Jest to rodzaj bazy danych agregującej i porządkującej informacje dotyczące różnych procesów, w których wytwarzane są emisje gazów cieplarnianych, np. użytkowanie pojazdów, ogrzewanie, klimatyzacja.

W kolejnym etapie planuje się obliczenie śladu węglowego produktów, dzięki czemu Lasy Państwowe pomogą także swoim partnerom biznesowym osiągać ich własne cele klimatyczne. Coraz więcej naszych klientów czy interesariuszy poszukuje i oczekuje tego typu informacji, co jest spowodowane zarówno wzrostem świadomości społecznej na ten temat, jak i rosnącymi wymaganiami w zakresie sprawozdawania niefinansowego przedsiębiorstw.

Lasy Państwowe dołączą tym samym do grona innych podmiotów z europejskiego sektora leśnego, które określiły swój ślad węglowy, jak: Sveaskog w Szwecji, Litewskie Państwowe Gospodarstwo Leśne czy Forestry England.