Rybołowy zostały rodzicami

Już trzeci rok z rzędu internauci mogli na żywo oglądać wykluwanie się młodych rybołowów. Szuwarek i RoSzponka znów zostali rodzicami trzech piskląt.
28.06.2016

Już trzeci rok z rzędu internauci mogli na żywo oglądać wykluwanie się młodych rybołowów. Szuwarek i RoSzponka znów zostali rodzicami trzech piskląt.

Pierwsze pisklę wydostało się ze skorupki 17 maja. Dwa dni później, czyli 19 maja w gnieździe siedziały już trzy maluchy. Dwa najstarsze pisklęta są już intensywnie karmione przez rodziców. Natomiast najmłodsze przez kilka najbliższych godzin będzie odpoczywało po walce ze skorupą, którą musiało przebić, aby wydostać się na świat.
Po wykluciu się młodych, zaczyna się ciężka praca dla rodziców. W ciągu każdego dnia dorosłe rybołowy będą przynosiły ryby siedem - osiem razy. Podczas sezonu lęgowego złowią ponad 140 kg ryb.

Intensywne karmienie młodych będzie się opłacało rodzicom, ponieważ pierwsze próbne loty młode ptaki wykonają już na przełomie czerwca i lipca, czyli po ok. siedmiu tygodniach od wyklucia się. Gniazdo opuszczą dopiero w drugiej połowie lipca. Przez kilka następnych tygodni będą jeszcze karmione przez rodziców, młode będą też przylatywały do gniazda na posiłek. Pod koniec sierpnia rybołowy odlecą na zimowiska.
Para rybołowów już od 18 lat gniazduje na terenie Nadleśnictwa Lipka (RDLP w Pile). Prawie co roku wyprowadza lęgi, zwykle w gnieździe są trzy młode.

Pozostałe transmisje, którym patronują Lasy Państwowe.

Transmisję online z gniazda rybołowów można oglądać w tym roku już po raz trzeci. Od kilku lat ptasi dom znajduje się na słupie linii przesyłowej wysokiego napięcia. Podczas odbudowy zniszczonego gniazda energetycy z Polskich Sieci Elektroenergetycznych zainstalowali w nim kamery. W tym roku można także posłuchać, o czym śpiewają te piękne ptaki szponiaste.
Transmisję online prowadzi Centrum Informacyjne Lasów Państwowych.