Puszcza Knyszyńska z 53 równoleżnikiem

Leśnicy z Nadleśnictwa Żednia zaznaczyli przebieg 53 równoleżnika w Puszczy Knyszyńskiej.
28.07.2017 | Jarosław Krawczyk, rzecznik prasowy RDLP w Białymstoku

Leśnicy z Nadleśnictwa Żednia zaznaczyli przebieg 53 równoleżnika w Puszczy Knyszyńskiej.

To pierwsze takie miejsce z zaznaczonym przebiegiem równoleżnika lub południka na Podlasiu, chociaż w Polsce jest ich kilka. Ten z Puszczy Knyszyńskiej znajduje się na gruntowej drodze leśnej, będącej też szlakiem rowerowym, z Michałowa do Zalewu Siemianówka.

Pokazany przebieg 53 równoleżnika w Nadleśnictwie Żednia, to nie tylko doskonałe miejsce edukacyjne, ale i ciekawostka turystyczna. Do 53 równoleżnika prowadzą strzałki kierunkowe, a na miejscu ustawiono tablicę informacyjną.

W przyszłości nadleśnictwo planuje zbudować tam ławki z zadaszeniem. Miejsce w sam raz na edukacyjny piknik rowerowy. W Polsce 53 równoleżnik ma kilka miejsc, w których zaznaczono jego przebieg. W miejscowości Barlinek na przebiegu 53 równoleżnika rośnie lipa, w Strzeszewku na Pojezierzu Myśliborskim ustawiony jest kamień z tablicą, a w Nowym Smolnie-Targowisku (Nadleśnictwo Bydgoszcz) skrzyżowanie 53 równoleżnika z 18 południkiem zaznaczono specjalnym obeliskiem.

53 równoleżnik ma długość 24097,5 km., przechodzi przez północną półkulę Ziemi - przez Niemcy w okolicach Bremy, przez Holandię, przez Wielką Brytanię i Walię, Alaskę i Kolumbię Brytyjską w Kanadzie, a także przez Rosję i Kazachstan.

Przez Polskę przebiega sześć równoleżników i dziesięć południków. Jedno z najbardziej znanych miejsc, to obelisk w Wodzisławiu Śląskim wyznaczający przebieg 50 równoleżnika. Wielu pasjonatów w Polsce wyznacza w terenie przebieg krzywych siatki geograficznej, najczęściej skrzyżowania południków i równoleżników. Potem docierają w te miejsca, gdzie robią ich zdjęcia.