Polsko-ukraińskie porozumienie leśników

Leśnicy z RDLP w Łodzi i z Łucka (Ukraina) podpisali porozumienie o współpracy. Łódzcy leśnicy mieli okazję zapoznać się z organizacją ukraińskich nadleśnictw.
28.07.2017 | Hanna Bednarek – Kolasińska, rzecznik prasowy RDLP w Łodzi

Leśnicy z RDLP w Łodzi i z Łucka (Ukraina) podpisali porozumienie o współpracy. Łódzcy leśnicy mieli okazję zapoznać się z organizacją ukraińskich nadleśnictw.

Trójstronne porozumienie podpisali: Edward Janusz, dyrektor RDLP w Łodzi, Wasyl Mazuryk, dyrektor Wołyńskiego Obwodowego Zarządu Gospodarstwa Leśnego i Myśliwskiego (WOULMH ) oraz Andrij Lyndiuk, starosta Maniewickiej.
Przypieczętowaniem podjętej współpracy było posadzenie drzew przed Centrum Dialogu Kostiuchnówce oraz na terenie Nadleśnictwa Maniewicze, gdzie łódzcy leśnicy mogli zapoznać się ze specyfiką organizacji ukraińskich nadleśnictw. Poza prowadzeniem gospodarki leśnej nadal funkcjonują tam tartaki i przetwórnie owoców runa leśnego.

Podczas wizyty w Centrum Dialogu łodzcy leśnicy odwiedzili szkołę w Kostiuchnówce, przekazując na jej rzecz dar na cele dydaktyczne dla dzieci i młodzieży.

Podczas pobytu na Ukrainie istotnym punktem stały się wizyty na wojennych cmentarzach legionowych z czasów I wojny światowej w „Polskim Lasku” w Kostiuchnówce, Wołczecku, Jeziornie i Maniewiczach. Dużym przeżyciem dla uczestników delegacji była wizyta na cmentarzu ofiar rzezi wołyńskiej pomordowanych w 1943 r. mieszkańców wsi Ostrówki i Wola Ostrowiecka.

Wyjazd na Wołyń poprzedziła wizyta na terenie RDLP w Lublinie i w Roztoczańskim Parku Narodowym, gdzie zapoznano się ze specyfiką gospodarowania w nadleśnictwach Zwierzyniec, Tomaszów i Józefów.

Współpraca łódzkich leśników z Centrum Dialogu Kostiuchnówka odbywa się na mocy podpisanego w 2013 r. porozumienia. Polscy leśnicy wspomagają działania ośrodka i pomagają w opiece nad grobami leśników na Ukrainie. Porozumienie zobowiązuje również harcerzy Komendy Chorągwi Łódzkiej ZHP do poszukiwania i pozyskiwania śladów materialnych dotyczących Lasów Państwowych na kresach dawnej II Rzeczpospolitej. Celem współpracy jest też odszukiwanie, inwentaryzowanie i opieka nad mogiłami leśników poległych na Ukrainie.

Budynek obecnego Centrum Dialogu Kostiuchnówka powstał w 1936 r. dzięki wsparciu legionistów Józefa Piłsudskiego, był szkołą z zapleczem dla wycieczek z ówczesnej centralnej Polski. Po 1945 r. Kostiuchnówka znalazła się na terytorium ZSRR, a następnie Ukrainy, pełniąc funkcje edukacyjne.

Obecnie wyremontowany przez harcerzy ośrodek, dzięki wsparciu polskiego Senatu, sponsorów i przyjaciół,  na tle zabudowy Kostiuchnówki prezentuje się imponująco. Do ośrodka corocznie przyjeżdżają harcerze, by prowadzić prace rekonstrukcyjne cmentarzy legionowych w Kostiuchnówce, Wołczecku, Maniewiczach, Koszyszczach i Jeziornej. Wykonywane są także prace renowacyjne w kwaterach żołnierskich na cmentarzu rzymsko-katolickim w Kowlu. Przywracana przez harcerzy jest także pamięć o polskich żołnierzach z Armii Polskiej gen. W. Andersa w Buzułuku w Rosji oraz gen. M. Zaruskiego w Chersonie.