Najpiękniejsze gawędy rozbrzmiały w Ośrodku Kultury Leśnej w Gołuchowie

Po raz 17. w Ośrodku Kultury Leśnej w Gołuchowie odbył się Ogólnopolski Konkurs „Bajarze z Leśnej Polany” im. redaktora Andrzeja Zalewskiego.
22.03.2024 | Anna Błaszczyk, OKL w Gołuchowie

Po raz 17. w Ośrodku Kultury Leśnej w Gołuchowie odbył się Ogólnopolski Konkurs „Bajarze z Leśnej Polany” im. redaktora Andrzeja Zalewskiego.

Gości, zebranych w Muzeum Leśnictwa – Powozowni powitał Adam Kozyra, p.o. dyrektor Ośrodka Kultury Leśnej w Gołuchowie.

Krasomówczy konkurs to nie tylko szansa dla uczestników na przedstawienie nietuzinkowych i inspirujących opowieści, ale także okazja dla nas – odbiorców – na poznanie Państwa wyjątkowego spojrzenia na las. Cieszę się, że w tak oryginalny sposób przekazują nam Państwo wiedzę na temat budowania odpowiednich postaw wobec przyrody oraz zachęcają do częstego korzystania z uroków polskich lasów. Przygotowanie wystąpienia scenicznego wymaga wiele pracy i wysiłku. Dziękuję, że poświęcili Państwo swój czas, by wziąć udział w wydarzeniu. Szczególnie dziękuję nauczycielom koordynującym pracę młodzieży. Państwa wkład w rozwój talentów jest nieoceniony – mówił Adam Kozyra, p.o. dyrektor Ośrodka Kultury Leśnej w Gołuchowie. – Spotykamy się w wyjątkowym – jubileuszowym – roku. Obchodzimy 100-lecie Lasów Państwowych oraz 50-lecie mecenatu Lasów Państwowych nad zabytkami   i przyrodniczym dziedzictwem Gołuchowa. Dzisiejsze wydarzenie inauguruje cykl edukacyjno-kulturalnych imprez, które odbędą się w OKL-u. Warto podkreślić, że dziś przypada także Międzynarodowy Dzień Lasów. Niech dzisiejsze wydarzenie będzie naszym wspólnym świętem – świętem osób, które kochają las i wyrażają to na wiele sposobów. Znając Państwa zaangażowanie, nie wątpię, że tegoroczna edycja konkursu przejdzie do historii.

Jury w składzie: przewodniczący – Adam Kozyra, p.o. dyrektor Ośrodka Kultury Leśnej w Gołuchowie; prof. UAM dr hab. Barbara Sobczak, sekretarz Rady Języka Polskiego przy Prezydium Polskiej Akademii Nauk; Maria Magdalena Pocgaj, wiceprezes Związku Literatów Polskich, Oddział w Poznaniu; Wojciech Siwiec, p.o. dyrektor Centrum Informacyjnego Lasów Państwowych; Wiesław Krzewina, p.o. dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w

 

Poznaniu przyznało następujące miejsca:

w kategorii wiekowej „młodzież szkolna do 19. roku życia”

I miejsce – Jagoda Gańczorz, Zespół Szkół Leśnych i Ekologicznych im. Stanisława Morawskiego w Brynku, gawęda ,,Antoni Watoła”,

II miejsce – Zuzanna Maria Barczak, Technikum Leśne w Miliczu im. prof. Władysława Jedlińskiego, gawęda ,,Ballada Grądu”,

 

–  w kategorii wiekowej „dorośli”

I miejsce – Paweł Jan Kowal, gawęda „Opowiadanie o niczym”,

II miejsce – Zuzanna Rakowicz, Nadleśnictwo Runowo, gawęda ,,Drzewa pamiętają”,

III miejsce – Anna Jarząbska, Nadleśnictwo Białowieża, gawęda „1390”.

 

Zwycięzcy otrzymali nagrody, statuetki i dyplomy.

Konkurs przebiegał w dwóch kategoriach wiekowych: młodzież szkół średnich do 19. roku życia oraz dorośli. Uczestnicy zgłaszali nagrania swoich gawęd. Filmy oceniła Kapituła Konkursu, a laureatów posłuchaliśmy „na żywo” podczas uroczystego finału, który odbył się w Ośrodku Kultury Leśnej w Gołuchowie.

Wydarzenie uświetnił występ Zespołu Sygnalistów Myśliwskich Echo Wandy z Antonina oraz uczniów Zespołu Szkół Leśnych i Ekologicznych w Brynku.

W Oficynie odbyło się otwarcie wystawy „Tak się zaczęło…”, poświęconej 50-leciu mecenatu Lasów Państwowych nad założeniem rezydencjalnym w Gołuchowie.

Konkurs objęli patronatem honorowym Dyrektor Generalny Lasów Państwowych oraz Rada Języka Polskiego przy Prezydium Polskiej Akademii Nauk.

Patronat medialny: TVP3 Poznań, Radio Rodzina Diecezji Kaliskiej, Kalisz24.info, „Głos Lasu", „Echa Leśne".