Na szczycie Radziejowej stanęła nowa wieża

Najwyższemu polskiemu szczytowi Beskidu Sądeckiego - Radziejowej - przybyło aż 22 m. Leśnicy z Nadleśnictwa Piwniczna (RDLP w Krakowie) już dziś zapraszają na oficjalne otwarcie wieży.
11.12.2019 | Krzysztof Tomasiak, Nadleśnictwo Piwniczna

Najwyższemu polskiemu szczytowi Beskidu Sądeckiego - Radziejowej - przybyło aż 22 m. Leśnicy z Nadleśnictwa Piwniczna (RDLP w Krakowie) już dziś zapraszają na oficjalne otwarcie wieży.

Ze szczytu wieży, jak zapewniają leśnicy, rozciąga się przepiękny widok na Pieniny i Tatry oraz Dolinę Popradu.

Wieża widokowa niemal w całości została wybudowana z drewna, jedynie ażurowe stopnie są metalowe. Inwestycja kosztowała 560 tys. zł, 250 tys. zł pochodziło z funduszu leśnego, a resztę tej kwoty dołożyło nadleśnictwo.

Wprawdzie już 9 grudnia przeprowadzono odbiór, który dotyczył prawidłowości wykonanych prac przez wykonawcę, jednak nadal nie można korzystać z wieży. Aby udostępnić wieżę turystom należy poczekać na decyzję na użytkowanie obiektu. Leśnicy z Nadleśnictwa Piwniczna mają nadzieję, że już pod koniec stycznia 2020 r. nadzór budowlany dopuści nową atrakcję do użytkowania.
To oznacza, że oficjalne otwarcie wieży nastąpi wiosną, czyli wraz z rozpoczęciem sezonu turystycznego.


Warto przypomnieć, że to jest już kolejna wieża, którą zbudowana na szczycie Radziejowej. Pierwsza stanęła w 2006 r., staraniem Popradzkiego Parku Krajobrazowego, a następnie została przekazana Nadleśnictwu Piwniczna. Niestety w czerwcu 2010 r.  została doszczętnie zniszczona przez piorun.

Jeszcze tego samego roku nadleśnictwo wybudowało nową wieżę, która służyła turystom aż do 2017 r. Obiekt ten również trzeba było zamknąć, gdyż drewniane elementy konstrukcji były bardzo zniszczone, pokazały się na nich m.in. się owocniki grzyba – niszczycy płotowej.

Leśnicy mają nadzieję, że nowa wieża widokowa będzie służyła turystom dłużej niż jej poprzedniczki.