Leśnicy mówili o Ziemi i lasach na Pikniku Naukowym

Gra o problemach leśnictwa, własnoręcznie wykonane przekroje glebowe czy eksperyment prezentujący magazynowanie wody, to tylko wybrane atrakcje, które pojawiły się na stoisku Lasów Państwowych podczas Pikniku Naukowego.
06.06.2017 | Aleksandra Piasecka

Gra o problemach leśnictwa, własnoręcznie wykonane przekroje glebowe czy eksperyment prezentujący magazynowanie wody, to tylko wybrane atrakcje, które pojawiły się na stoisku Lasów Państwowych podczas Pikniku Naukowego.

Największa plenerowa impreza w Europie popularyzującą naukę odbywała się w tym roku pod hasłem „Ziemia”, a Lasy Państwowe reprezentowali edukatorzy z Leśnego Kompleksu Promocyjnego „Lasy Beskidu Śląskiego”.

Leśnicy przygotowali dla młodych i starszych entuzjastów nauki wiele ciekawych zajęć. Na stoisku LKP „Lasy Beskidu Śląskiego” można było zagrać w nową grę edukacyjną „Kontynenty”. Uczestnicy otrzymali drewniane tabliczki z opisem problemów lub cech charakterystycznych dotyczących lasów na sześciu kontynentach. Ich zadanie polegało na dopasowaniu konkretnego zagadnienia do danego kontynentu. Pojawiły się takie tematy jak największe na świecie plantacje eukaliptusa, deforestacja spowodowana produkcją żywności i hodowlą bydła, pustynnienie kontynentów, leśnictwo certyfikowane czy zrównoważona i wielofunkcyjna gospodarka leśna

Omówienie poszczególnych kontynentów w kontekście działalności człowieka oraz jego wpływu na lasy na świecie pozwoliło uczestnikom lepiej zrozumieć podstawy prowadzenia zrównoważonej gospodarki leśnej w Europie i Polsce. Liczne pytania świadczyły o dużym zainteresowaniu uczestników tą tematyką.

Ekspozycja profili glebowych, przygotowana we współpracy z krakowskim Muzeum Gleb, stanowiła kolejną atrakcję stoiska Lasów Państwowych. Korzystając z fachowych wskazówek leśnika można było własnoręcznie wykonać mini przekrój gleby tzw. profilek.

Tuż obok odwiedzający mogli dowiedzieć się, ile wody magazynuje drewno. Specjalna waga umożliwiała porównanie ciężaru dwóch takich samych pod względem wielkości szczap drewna: wysuszonego oraz świeżo ściętego. Do suchego drewna doczepiony był kubek, który uczestnicy mogli napełnić wodą i sprawdzić jaka ilość cieczy potrzeba jest do wyrównania wagi.

Mniejsze dzieci mogły natomiast poznać tropy zwierząt leśnych i dowiedzieć się, na które z nich mogą się natknąć spacerując po polskich lasach, a także przejść przez leśną ścieżkę zmysłów, po różnych rodzajach podłoża (piasek, żwir, kora, ziemia czy szyszki). Dużym zainteresowaniem najmłodszych uczestników pikniku cieszyło się stanowisko, na którym  naturalnymi barwnikami, pochodzącymi  ze świeżych kwiatów, traw, zbóż i różnych rodzajów ziemi, można było pokolorować drewniane sylwetki zwierząt. Pomalowane zwierzątka i liście dzieci mogły zabrać ze sobą na pamiątkę.

Nie mniejszy zachwyt budziła przerzynka wykonana za pomocą piły ręcznej „moja-twoja”. Uczestnicy zajęć mogli wykonać samodzielnie pamiątkę z pikniku przecinając brzozowy wałek o średnicy ok 6 cm. Powstały krążek pieczętowali logotypem LP i zabierali do domu.

Dla dorosłych i dzieci leśnicy przygotowali również quiz wiedzy przyrodniczej. Entuzjaści grzybobrania mogli obejrzeć kilkadziesiąt fotografii polskich grzybów i porozmawiać ze znanym grzyboznawcą Justynem Kołkiem.

Tegoroczny piknik był już 21. edycją tej popularnej imprezy edukacyjnej. Jego celem jest upowszechnianie wiedzy z różnych dyscyplin naukowych poprzez prezentowanie ciekawych eksperymentów i doświadczeń – zarówno prostych, związanych z archeologią czy fizyką niskich temperatur, jak i najnowszych dokonań współczesnych uczonych. 

W Pikniku Naukowym uczestniczy około 200 instytucji z Polski oraz całego świata. Instytucje naukowe, uczelnie, instytuty badawcze, muzea i instytucje kultury, fundacje związane z edukacją 
i koła naukowe prezentują tu swoje osiągnięcia oraz odsłaniają kulisy codziennej pracy. Impreza zapewnia bogactwo pokazów, doświadczeń i prezentacji – co roku około 1000.

Piknik Naukowy wzbudził duże zainteresowanie Unii Europejskiej, w 2005 r. został wyróżniony przez Komisję Europejską jako wzorcowy europejski projekt obszaru „Nauka i społeczeństwo”. Stał się też inspiracją do wielu inicjatyw popularyzujących naukę, m.in. do powstania w Warszawie Centrum Nauki Kopernik, a inne państwa wzorując się na polskim pikniku, organizują podobne imprezy m.in. na Ukrainie i Litwie, w Gruzji, Chorwacji, Rosji.