Leśne Fotografie – XXI konkurs rozstrzygnięty

Po raz 21. rozstrzygnięto konkurs „Leśne fotografie” organizowany przez Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Krośnie przy współpracy z Telewizją Polską Oddział Rzeszów i portalem terazKrosno.pl. Na konkurs wpłynęło 626 fotografii nadesłanych przez 232 autorów.
21.01.2022 | Edward Marszałek, rzecznik prasowy RDLP w Krośnie

Po raz 21. rozstrzygnięto konkurs „Leśne fotografie” organizowany przez Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Krośnie przy współpracy z Telewizją Polską Oddział Rzeszów i portalem terazKrosno.pl. Na konkurs wpłynęło 626 fotografii nadesłanych przez 232 autorów.

- Ta edycja charakteryzowała się wyrównanym poziomem prac, choć bardzo trudno było wskazać zdjęcie na główną nagrodę, po długiej dyskusji jury postanowiło przyznać trzy równorzędne nagrody trzecie - mówi Jacek Szarek, dziennikarz TVP3 Rzeszów, fotografik i przewodniczący jury. Bardzo wiele zdjęć pokazuje niezwykle emocjonujący związek autorów z lasem, czego serdecznie gratuluję wszystkim uczestnikom i bardzo żałuję, że z uwagi na regulaminowe ramy nie mogliśmy przyznać więcej wyróżnień.

Prócz nagród przyznano siedem wyróżnień równorzędnych i osiem wyróżnień specjalnych. Laureaci otrzymają nagrody ufundowane przez organizatorów i partnerów konkursu, a zdobywcy nagród głównych również tradycyjne statuetki św. Franciszka.  

Laureaci konkursu:

Jury postanowiło nie przyznać nagrody I i II, przyznając trzy równorzędne nagrody III.

Nagroda III – Mariusz Federkiewicz z Humnisk, godło Las za zdjęcie „Lustro"

Nagroda III – Piotr Kulka z Dźwiniacza Dolnego, godło Bolek za zdjęcie „Rzekotka dźwiniacka"

Nagroda III – Małgorzata Pawelczyk z Białegostoku, godło Figoosia za zdjęcie „W promieniach"

 

Wyróżnienia równorzędne:

 1. Radosław Dąbrowski z Targowa, godło Rad1202 za zdjęcie „Paproć I"
 2. Anna Jakubowska z Gdańska, godło Anawa za zdjęcie „Światło".
 3. Krzysztof Wilk z Sanoka, godło Wilu za zdjęcie „Galop na wilka".
 4. Przemysław Cisowski z Jeleniej Góry, godło Cisek za zdjęcie „Do zobaczenia".
 5. Barbara Owsianka z Dąbia, godło Bazia za zdjęcie „We wrzosowej komnacie".
 6. Paweł Smolik z Jaworzna, godło Elnino za zdjęcie „W zaczarowanym bukowym lesie".
 7. Adrian Czech ze Stróży Małych godło Kernun za zdjęcie „Niedźwiedź w rudbekiach".

Wyróżnienia specjalne:

 1. Od TVP Rzeszów – Mirosław Pruchnicki z Sanoka, godło Halicz za zdjęcie „Orli Kamień".
 2. Od Portalu TerazKrosno.pl – Marek Skruch z Jasła, godło Liwocz za zdjęcie „Leśny Chrystus Frasobliwy".
 3. Od Polskiego Towarzystwa Leśnego oddział Krosno – Natalia Radziszewska z Malca, godło Driada z Brokilonu zdjęcie „Swoim życiem".
 4. Od Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Leśnictwa i Drzewnictwa oddział Krosno – Łukasz Horoszko z Suchowoli, godło Groszek za zdjęcie „Strażnik Lasu".
 5. Od Fotoklubu RCKP – Szymon Muszański z Kopytowej, godło Mucha za zdjęcie „Czas na obiad".
 6. Od Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej – Bożena Zdanowicz z Białegostoku, godło Greilo za zdjęcie „Żubry w Puszczy Knyszyńskiej”.
 7. Od Dyrektora RDLP w Krośnie dla Szkoły Podstawowej nr 15 w Rzeszowie za propagowanie edukacji przyrodniczej wśród dzieci i młodzieży.
 8. Od Dyrektora RDLP w Krośnie dla Szkoły Podstawowej nr 8 w Sanoku za propagowanie edukacji przyrodniczej wśród dzieci i młodzieży.

- Cieszy nas wielkie zainteresowanie prezentacją swych obserwacji zjawisk przyrody przez uczestników konkursu mówi Marek Marecki, dyrektor RDLP w Krośnie. – Niestety, w tym roku nie możemy zorganizować uroczystej gali z publicznością, jak w poprzednich edycjach, nie będzie też uroczystego otwarcia wystawy prac. Przygotujemy jednak internetową galerię zdjęć, zarówno tych nagrodzonych i wyróżnionych, jak też zakwalifikowanych przez jury na wystawę. Wierzę, że to również forma wyróżnienia dla osób amatorsko zajmujących się fotografowaniem natury.

Wręczenie nagród i wyróżnień odbędzie się w drugiej połowie lutego w formie adekwatnej do aktualnie obowiązujących obostrzeń sanitarnych.