Leśna przygoda w EkoEksperymentarium

Polacy coraz chętniej spędzają czas w leśnych ostępach. Kochamy lasy, ale czy dobrze je znamy? EkoEksperymentarium.pl, gra edukacyjna dla dzieci dostępna bezpłatnie w Internecie zaprasza do odkrywania tajemnic lasu. Gracze zapakują plecak na leśną wyprawę, będą wypatrywać zwierząt, poznawać tajniki pracy leśnika i zdobędą medal Przyjaciela Lasu.
22.11.2021

Polacy coraz chętniej spędzają czas w leśnych ostępach. Kochamy lasy, ale czy dobrze je znamy? EkoEksperymentarium.pl, gra edukacyjna dla dzieci dostępna bezpłatnie w Internecie zaprasza do odkrywania tajemnic lasu. Gracze zapakują plecak na leśną wyprawę, będą wypatrywać zwierząt, poznawać tajniki pracy leśnika i zdobędą medal Przyjaciela Lasu.

Gra pozwala zrozumieć las. Poznać trzy najważniejsze jego funkcje: przyrodniczą, społeczną i gospodarczą, oraz to jak leśnicy prowadzą gospodarkę leśną, by te trzy funkcje ze sobą pogodzić - mówi Michał Gzowski, rzecznik prasowy Lasów Państwowych. – Z pomocą gry chcemy pokazać najmłodszym, że wyprawa do lasu to świetny sposób na spędzenie wolnego czasu. Czas pandemii pokazał, że ludzie na nowo odkryli las i korzyści jakie może on im dać. Z badań wynika, że z każdego miejsca w Polsce maksymalnie w ciągu godziny można dotrzeć do lasu. Korzystajmy z tego. Lasy w Polsce są w większości lasami państwowymi, otwartymi dla wszystkich. Liczymy, że EkoEksperymentarium zachęci dzieci do wylogowania się do lasu – dodaje.

Wspólny projekt Lasów Państwowych i Mamy Projekt to leśna gra w EkoEksperymentarium.pl. Z niej uczestnicy dowiedzą się m.in.: kim jest leśnik i jakie są jego zadania, stworzą kronikę z pamiątkowymi zdjęciami po wizycie w lesie i poznają zasady, których trzeba przestrzegać, żeby nie szkodzić środowisku. Ilustrowana rodzina pokazuje dzieciakom, że w lesie nie ma miejsca na nudę. Można zagrać w grę terenową z przyjaciółmi, przejść się ścieżką edukacyjną, zorganizować biwak lub wziąć relaksacyjną “leśną kąpiel”. 

Mamy nadzieję, że interaktywna gra zachęci Was do wyprawy do lasu. Inspiracji możecie poszukać na czaswlas.pl

- Obcowanie z naturą od najmłodszych lat niesie wiele korzyści. Uczy wrażliwości na przyrodę i odciąga dzieci od miejskiego zgiełku i codzienności. W dzisiejszych czasach jesteśmy przebodźcowani, a wizyta w lesie pozwala zredukować stres, wyciszyć się i odpocząć na łonie natury. Jesień jest idealnym czasem na odkrywanie uroków polskich lasów. Feria barw potrafi zachwycić każdego. - mówi  Małgosia Żmijska, twórczyni EkoEksperymentarium. 

EkoEksperymentarium to darmowa gra dla wszystkich, którzy poprzez zabawę chcą zmieniać świat. W grze uczymy się eko nawyków, które łatwo przenieść z wirtualnego do realnego świata. W ilustrowanym domu dzieciaki dowiadują się na przykład jak nie marnować zasobów, ograniczać zużycie plastiku czy zmniejszać ślad węglowy. Gra jest wykorzystywana w szkołach i przedszkolach, jako narzędzie edukacji ekologicznej. Korzystają z niej także rodzice, którym dobro Planety nie jest obojętne. EkoEksperymentarium to merytorycznie dopracowana baza do rozmów o ochronie środowiska. 

Opiekę merytoryczną nad EkoEksperymentarium sprawuje Ministerstwo Klimatu i Środowiska, a do technicznych zagadnień zaproszono ekspertów. Ekoeksperymentarium on-line rozwija się również dzięki wsparciu Partnerów projektu: Fiskars, Frosch, Grupie CIECH, Interseroh Organizacji Odzyskiwania Opakowań S.A., Kärcher, Raben i Velux  - firm, które od lat działają na rzecz środowiska, a wspólnie z EkoEksperymentarium chcą pomóc dzieciakom zrozumieć, co dzieje się z klimatem i jak możemy dbać o Planetę.