Las w liliowym odcieniu

Pod koniec sierpnia w lasach zaczyna królować wrzos zwyczajny. Ta powszechnie lubiana i kwitnąca na lilioworóżowy kolor roślina, rośnie w całym kraju.
28.07.2017 | Urszula Kaczała, RDLP w Zielonej Górze

Pod koniec sierpnia w lasach zaczyna królować wrzos zwyczajny. Ta powszechnie lubiana i kwitnąca na lilioworóżowy kolor roślina, rośnie w całym kraju.

Wrzos zwyczajny (Calluna vulgaris) zakwita w suchych, świetlistych borach. Występuje na terytorium całego kraju i jest rośliną często spotykaną. Niewielkie, dorastające do maksymalnie 80 cm, krzewy zdobią lilioworóżowe kwiaty.

Liście wrzosu są drobne, ułożone naprzeciwlegle, a jego owoce, brązowe i okrągłe torebki, zawierają liczne nasiona. Korzenie tej zimozielonej byliny są w współistnieniu ze strzępkami grzybni. Wrzos otrzymuje z tej współpracy wodę z solami mineralnymi, oddając grzybni substancje organiczne.   

Przeczytaj też o czynnej ochronie wrzosowisk.

Popularny i znany wszystkim wrzos jest wartościową rośliną. Jego liczne odmiany mają zastosowanie w urządzaniu terenów zielonych, kosmetyce (ma właściwości odmładzające), czy zielarstwie, ponieważ posiada właściwości przeciwzapalne i przeciwreumatyczne.

Ta pięknie kwitnąca roślina jest miododajna,
a pozyskany nektar ma specyficzny, ciemnopomarańczowy kolor. Jego zapach, ze względu na naturalnie występującą dużą zawartość olejków eterycznych, jest niezwykle esencjonalny. Lekko gorzki smak jest ciekawym uzupełnieniem wielu potraw. Miód wrzosowy dodawany do herbaty lub kakao ma właściwości rozgrzewające i pomaga zapobiegać przeziębieniom.