Kupują deski, pomagają jeżom przetrwać zimę

W środę 12 października na Placu Zamkowym w Warszawie rozpoczęła się druga edycja ogólnopolskiej akcji „Kup Deskę”, czyli budowania domków dla jeży.
28.07.2017

W środę 12 października na Placu Zamkowym w Warszawie rozpoczęła się druga edycja ogólnopolskiej akcji „Kup Deskę”, czyli budowania domków dla jeży.

Podczas inauguracji - w warsztatach i grach - uczestniczyli uczniowie trzech stołecznych szkół podstawowych. Dzieci grały w ogromną grę przestrzenną oraz eko-memory o tematyce ochrony bioróżnorodności. Dużo uwagi poświęcono tajnikom budowania domków dla jeży. Jeżowe M-4 zostały zaprojektowane przez Karinę Haczek,  projektantkę przedmiotów codziennego użytku.

W ramach akcji dzieci ze szkół podstawowych będą budowały domki dla kolczastych ssaków z dostarczonych przez fundację desek. Według organizatorów dzieci więcej się nauczą i bardziej zaangażują, jeżeli same zbudują schronienia dla zwierzaków potrzebujących pomocy, a następnie znajdą dla nich odpowiednie miejsce. 

Więcej ciekawostek o jeżach można znaleźć w aktulanych „Echach Leśnych"

Rozmowy o zimowych schronieniach dla tych sympatycznych ssaków, były także okazją do przedstawienia uczniom problemów z ochroną bioróżnorodności w polskich miastach.

Jak zaznaczył Wojciech Owczarz, pomysłodawca akcji i prezes Fundacji Ekologicznej ARKA, akcja to ciekawy pomysł na konkretną  pomoc dla zwierząt i nieszablonową edukację. - Tematyką jest edukacja dotycząca środowiska i zwierząt, z którymi mamy do czynienia w miastach i na ich obrzeżach. Podczas tej edycji skupiamy się na pomocy jeżom, które są wyjątkowo ciekawymi zwierzętami, a jednocześnie potrzebują naszej pomocy – mówi.

Więcej informacji o „Kup Deskę" na stronie akcji

W ramach „Kup Deskę" będą nie tylko budowane domki dla jeży, ale także udzielana pomoc tym, którzy opiekują się tymi pożytecznymi ssakami.

Po warszawskiej inauguracji fundacja ruszyła w trasę i odwiedzi kolejne miasta - Bielsko-Białą, Kraków, Opole i Katowice. 

Niestety z roku na rok śmiertelność jeży jest coraz większa. Zwierzęta giną pod kołami samochodów, podczas wypalania traw oraz od trucizn na gryzonie i ślimaki. Natomiast jeże to pożyteczne zwierzęta: zmniejszają ilość szkodników i owadów, a przez to oczyszczają otoczenie człowieka z myszy, szczurów, chrząszczy, gąsienic, pająków i ślimaków.

Po raz kolejny partnerem strategicznym akcji -  zainicjowanej przez Fundację Ekologiczną ARKA - są Lasy Państwowe.