Jubileuszowe bajanie

Konkurs krasomówczy „Bajarze z Leśnej Polany” już po raz 10. zgromadził leśnych gawędziarzy. W tym roku po raz kolejny zwyciężył Szymon Wojtyszyn, który tym razem zauroczył jury i wszystkich słuchaczy opowieścią o zwierzętach.
28.07.2017 | Małgorzata Haze

Konkurs krasomówczy „Bajarze z Leśnej Polany” już po raz 10. zgromadził leśnych gawędziarzy. W tym roku po raz kolejny zwyciężył Szymon Wojtyszyn, który tym razem zauroczył jury i wszystkich słuchaczy opowieścią o zwierzętach.

Konkurs odbył się w Ośrodku Kultury Leśnej w Gołuchowie 19 i 20 maja. O tytuł najlepszego leśnego gawędziarza rywalizowało 35 uczestników. Byli wśród nich uczniowie aż ośmiu szkół leśnych, studenci wydziałów leśnych, pracownik Nadleśnictwa Żołędowo i nauczyciel z Zespołu Szkół Leśnych i Ekologicznych w Brynku. W tym roku większość uczestników zdecydowała się na prezentację własnych gawęd.

W gawędzie „Zwierzęta o sobie” zwycięzca konkursu, Szymon Wojtyszyn, przedstawił las z perspektywy jego mieszkańców: żuka gnojarza, kornika, mrówek, dzika, bobra, jelenia i wilka. Mówca w znakomity sposób naśladował te zwierzęta w swojej rymowanej opowieści. Drugie miejsce zajął Andrzej Karwan z Technikum Leśnego w Biłgoraju z żartobliwą gawędą „Sąd nad Sylwanem”. Na trzeciej pozycji uplasowała się Alicja Derra, uczennica Technikum Leśnego w Tucholi, z opowieścią „Leśne pogaduszki dziadka i wnuczki”.

Jury przyznało także osiem wyróżnień. Zdobyli je kolejno: Krzysztof Ogłuszka, Dominika Staromiejska, Michał Wojcieszkiewicz (pracownik Nadleśnictwa Żołędowo), Marta Wieteska, Antoni Zięba, Paweł Kowal i Adrianna Malendowicz. Wyróżnienie specjalne otrzymali Magdalena Koziara i Michał Denis, którzy z okazji jubileuszu konkursu przygotowali gawędę „Laudacja Gołuchowa”.

Podczas tegorocznego „bajania” wystąpiła także Jowita Pampuch, laureatka pierwszej edycji konkursu. Z kolei uczniowie z Technikum Leśnego w Białowieży zaprezentowali spektakl „Spotkanie z puszczą”.

Z okazji jubileuszu Ośrodek Kultury Leśnej w Gołuchowie wydał książkę zawierającą gawędy nagrodzone i wyróżnione w dotychczasowych edycjach konkursu.

Współorganizatorami wydarzenia są Biuro Nasiennictwa Leśnego i Centrum Informacyjne Lasów Państwowych. Konkurs odbywa się pod patronatem dyrektora generalnego Lasów Państwowych oraz Rady Języka Polskiego przy Prezydium Polskiej Akademii Nauk.