Najciekawsze drzewa w komórce

„Drzewa z klimatem” to nowa aplikacja na smartfony wydana przez Klub Gaja przy współpracy Centrum Informacyjnego Lasów Państwowych.
20.04.2015 | Klub Gaja

„Drzewa z klimatem” to nowa aplikacja na smartfony wydana przez Klub Gaja przy współpracy Centrum Informacyjnego Lasów Państwowych.

Aplikacja przedstawia ciekawe przyrodniczo, historycznie i kulturowo drzewa w Polsce, a także atrakcje turystyczne oraz atlas drzew. Adresowana jest do wszystkich miłośników przyrody i podróżników szukających ciekawych miejsc w naszym kraju. Można pobrać ją bezpłatnie w sklepie Google Play i App Store.

Zawartość aplikacji stanowi blisko 150 zdjęć wraz opisami niezwykłych drzew pomników przyrody oraz finalistów konkursu Drzewo Roku Klubu Gaja. Dodatkowo wszystkie drzewa wraz ze współrzędnymi gps zostały umieszczone na mapie, tak aby użytkownicy mogli w łatwy sposób zlokalizować je i wytyczyć trasę dojazdu np. podczas wycieczki. W aplikacji zostały wykorzystane zdjęcia i informacje z publikacji Centrum Informacyjnego Lasów Państwowych „90 drzew. Okazy niezwykłe” autorstwa Pawła Zarzyńskiego i Roberta Tomusiaka oraz „Czas/Czar drewna”.

Pobierz na iPhone'a lub iPada

- Aplikacja zawiera w sobie bardzo bogatą bibliotekę, o wysokiej wartości merytorycznej, informacji związanych z drzewami w naszym kraju, zaprezentowanych w formie, która jest w tej chwili oczekiwana przez młodzież.. (…) to przykład nowoczesnego, atrakcyjnego, nieszablonowego pomysłu popularyzacji zagadnień dotyczących ochrony środowiska w naszym społeczeństwie, szczególnie wśród jego młodszej części – pisze o aplikacji prof. dr hab. Piotr Skubała z Katedry Ekologii Uniwersytetu Śląskiego.

W aplikacji znaleźć można także propozycje ciekawych wycieczek m. in. Szlak Drzew Sobieskiego – obejmujący 8 śląskich drzew na odcinku 150 km, związanych z legendami o Janie III Sobieskim i jego marszem na odsiecz wiedeńską. Ponadto na mapie zaznaczone zostały atrakcje turystyczne opracowane na podstawie Geosewisu Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska – jak np. słupy bazaltowe w kominie wulkanu sprzed 27 mln lat, znane pod nazwą Stożek Perkuna czy szlak kajakowy Dolina Wkry. Jest tu także przydatny podczas wycieczek atlas zawierający blisko 20 najpopularniejszych w Polsce gatunków drzew oraz  aktualności dotyczące programu Święto Drzewa, ciekawostki i porady związane z sadzeniem i ochroną drzew oraz klimatu.

Pobierz na tablet lub smartfon z Androidem

Aplikacja jest prosta w obsłudze i skierowana do wielu grup: nauczycieli, uczniów, studentów, rodziców wędrujących z dziećmi po Polsce oraz osób dorosłych szukających ciekawych miejsc i obiektów na trasie swej podróży – pisze o aplikacji Urszula Grygier, nauczycielka i doradca metodyczny ds. biologii i przyrody przy Wydziale Edukacji Urzędu Miasta Krakowa.

Aplikacja powstała w ramach programu Święto Drzewa, dzięki dofinansowaniu Narodowego Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, przy współpracy z Generalną Dyrekcją Ochrony Środowiska oraz Lasami Państwowymi. Od 2003 roku Lasy Państwowe są partnerem strategicznym programu Święto Drzewa. Nadleśnictwa służą merytoryczną pomocą uczestnikom programu, a także przekazują im sadzonki drzew. Wspólnie z Klubem Gaja starają się wpływać na świadomość ludzi, że las jest naszym wspólnym dobrem, które warto szanować.

Program Święto Drzewa został dofinansowany przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej i Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.