Dorwali blasta, pomogli dzieciom

Rowerowy pościg leśników za blastem zakończony. Uczestnicy i sympatycy akcji „Dorwij blasta" pomagają dzieciom z Oddziału Hematologii Dziecięcej Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku.
28.07.2017 | Jacek Leszewski, rzecznik prasowy RDLP w Gdańsku

Rowerowy pościg leśników za blastem zakończony. Uczestnicy i sympatycy akcji „Dorwij blasta" pomagają dzieciom z Oddziału Hematologii Dziecięcej Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku.

Dwudniowa (8-9 maja) akcja charytatywna, to kontynuacja ubiegłorocznej inicjatywy „Spływaj białaczko”. Jednak w tym roku pomysłodawcy, leśnicy z Nadleśnictwa Kartuzy (Wojtek Kiełpikowski, komendant Straży Leśnej i  Jarosław Pawlikowski, inżynier nadzoru) z kajaków przesiedli się na rowery, a wraz z nimi duża grupa osób, która chciała wspomóc oddział.

Blast to potoczna nazwa komórek, które pojawiają się we krwi, która choruje na białaczkę.

Pomysłodawcy akcji wyjaśnili, że w ubiegłym roku ich spływ cieszył się dużym zainteresowaniem, a po jego zakończeniu mieli wiele pytań o możliwość uczestnictwa. Organizacja rajdu była łatwiejsza niż spływu kajakowego.

W „Dorwij blasta” wzięło udział aż kilkadziesiąt osób, reprezentujących prawie wszystkie nadleśnictwa z terenu RDLP w Gdańsku. Na zaproszenie leśników z Kartuz przyjechali także rowerzyści z gdyńskiego oddziału Biura Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej oraz reprezentanci Nadleśnictwa Włocławek (RDLP w Toruniu).

Start rajdu rozpoczął się przy leśniczówce w Mirachowie, gdzie zbierali się uczestnicy wspólnej pogoni za blasetm. Oczekujący na przyjazd kolejnych uczestników, mogli wybrać się na spacer poprzez najpiękniejsze zakątki mirachowskich lasów w towarzystwie leśnika. Przy wyjątkowo sprzyjającej, letniej wręcz aurze, chętnych nie brakowało.

Wszyscy uczestnicy przywieźli ze sobą puszki z datkami zebranymi przez nich w macierzystych jednostkach. Znalazło się w nich ponad 12 tys. zł, które zostaną przeznaczone na zakup pompy infuzyjnej.

Jak przypuszczają leśnicy kwota ta będzie zdecydowanie wyższa, ponieważ część pieniędzy wpłynie na konto „Fundacji z pompą", z którą współpracują leśnicy, oraz portal siepomaga.pl (zbiórka poprzez portal trwa do końca maja).
Mają też nadzieję, że w tym roku poprawią ubiegłoroczny wynik, kiedy oddział hematologii wsparto kwotą 20 tys. zł.

Po dojechaniu do siedziby gdańskiej dyrekcji Lasów Państwowych puszki z zebranymi funduszami przekazano Adamowi Kwiatkowskiemu, dyrektorowie RDLP w Gdańsku, który po dołożeniu do kolekcji skarbonki z biura dyrekcji uroczyście przekazał je Marcie Czyż-Taraszkiewicz, szefowej Fundacji z Pompą – Pomóż Dzieciom z Białaczką.