Dobry czas na drewno

Międzynarodowa grupa studentów bierze udział w kolejnych warsztatach Mood for wood. Zajęcia są prowadzone w poznańskim Nadleśnictwie Babki.
02.08.2021 | Ada Bończyk, RDLP w Poznaniu

Międzynarodowa grupa studentów bierze udział w kolejnych warsztatach Mood for wood. Zajęcia są prowadzone w poznańskim Nadleśnictwie Babki.

Mood for wood to warsztaty projektowe organizowane przez Stowarzyszenie Architektów Polskich oddział w Poznaniu (SARP Poznań). Ich uczestnikami są studenci z Polski i zagranicy, którzy z pomocą uznanych projektantów, architektów i stolarzy z całej Europy, a także z udziałem lokalnych społeczności, tworzą meble i konstrukcje wykorzystywane w przestrzeni publicznej. Wszystko oczywiście z wykorzystaniem najlepszego ekologicznego surowca, jakim jest drewno.

W tym roku wypada już 8. edycja tego wydarzenia. Poprzednie zgromadziły przeszło 350 studentów z Polski, Niemiec, Czech, Węgier i Słowacji. Ich projekty można oglądać w różnych zakątkach Poznania. Należy do nich m.in. wyjątkowa konstrukcja w parku w Radojewie w Nadleśnictwie Łopuchówko, tor przeszkód dla psów na wybiegu nad Rusałką, czy ławko-trybuna i pomost na Ratajach.

Motywem przewodnim tegorocznych warsztatów jest natura, a przede wszystkim jej ukryte skarby, do których pragniemy dotrzeć, jednocześnie nie burząc jej równowagi. Mówiąc w skrócie into the wild.

OD 22 lipca do 3 sierpnia uczestnicy warsztatów będą wytężać swoją wyobraźnię i doskonalić umiejętności obróbki drewna, by zmaterializować swoje pomysły. Na Łęgach Dębińskich oraz w Kobylimpolu stworzą konstrukcje, które posłużą lokalnej społeczności, jako miejsce rekreacji i edukacji ekologicznej. Celem jest zbudowanie łączników pomiędzy przestrzenią miejską a przyrodą.

Tym razem jeden z projektów znajdzie się bezpośrednio u nas, a konkretniej przy Stawie Browarnym w Kobylimpolu na terenie Nadleśnictwa Babki. Będzie to konstrukcja przygotowana, by umożliwić okolicznym ornitologom amatorom obserwację ptaków. Cały pomysł ma opierać się na stworzeniu wykonanego z drewna obiektu, który wpasuje się w miejscową roślinność i pozwoli podglądać życie jej skrzydlatych mieszkańców.

Otwarcie platformy dla lokalnej społeczności nastąpi 7 sierpnia. Prace trwają już od kilku dni, kiedy to pełni zapału studenci z Łotwy, Niemiec i Polski wybrali się nad Staw Browarny, by obejrzeć wybraną dla nich lokalizację i posłuchać nieco na temat obserwacji ornitologicznych.

Spotkanie rozpoczęło się przywitaniem oraz wprowadzeniem w tegoroczny temat warsztatów. Maria Krześlak-Kendziora opowiedziała o tajnikach obserwacji ptaków, a także o występujących na miejscu gatunkach. Budowa „obserwatorni" podlega konsultacjom z okolicznymi mieszkańcami, jak i przedstawicielami Nadleśnictwa Babki. Przy projektowaniu studenci brali pod uwagę zarówno dobro ptaków, jak i obserwujących je ludzi.

Przed uczestnikami sporo wyzwań i niezapomnianych wrażeń. Będziemy pilnie śledzić ich postępy i na pewno podzielimy się końcowymi efektami ich pracy.