Czas w las. Bezpieczeństwo w lesie

Zapraszamy do wakacyjnego cyklu, w którym opiszemy najciekawsze miejsca w polskich lasach. Miłośnicy wędrówek dowiedzą się, dokąd wybrać się na weekendowy wyjazd, gdzie są najbardziej atrakcyjne trasy rowerowe lub zakątki warte odwiedzenia z rodziną. Jednak na początek warto dowiedzieć się, jak należy zadbać o bezpieczeństwo podczas wycieczki do lasu.
02.07.2021 | Monika Zybajło

Zapraszamy do wakacyjnego cyklu, w którym opiszemy najciekawsze miejsca w polskich lasach. Miłośnicy wędrówek dowiedzą się, dokąd wybrać się na weekendowy wyjazd, gdzie są najbardziej atrakcyjne trasy rowerowe lub zakątki warte odwiedzenia z rodziną. Jednak na początek warto dowiedzieć się, jak należy zadbać o bezpieczeństwo podczas wycieczki do lasu.

Wędrówki leśne cieszą się coraz większą popularnością. To doskonała okazja do kontaktu z naturą, ucieczki od wielkomiejskiego szumu i możliwość obserwacji zwierząt. Nie każdy jednak pamięta, jak powinniśmy się zachowywać w lesie. Nieostrożność i nie przestrzeganie zasad może sprowadzić na nas wiele niebezpieczeństw.

Zaplanuj wyprawę z serwisem turystycznym Lasów Państwowych czaswlas.pl

Komary i kleszcze 

Gdy wędrujemy przez las wiosną lub latem zwróćmy szczególną uwagę na komary i kleszcze. W maju i czerwcu przypada pierwszy szczyt aktywności tych pasożytów. Im dłuższe i cieplejsze stają się dni, tym więcej pojawia się dokuczliwych owadów. Samice komarów, by móc złożyć jaja i wydać na świat kolejne pokolenia potrzebują naszej krwi. Bez naszej pomocy nie będą w stanie się rozmnażać. Nic dziwnego, że są tak natrętne i wcale nie jest łatwo je odstraszyć. Dokuczliwość komarów najbardziej odczuwają osoby przebywające w okolicach zbiorników wodnych i wilgotnych lasach.

Znacznie groźniejsze są kleszcze. Przenoszą one niebezpieczne choroby – boreliozę i zapalenie opon mózgowych. Dlatego po powrocie do domu z każdej wycieczki do lasu należy dokładnie obejrzeć całe ciało i w razie potrzeby usunąć kleszcza jak najszybciej. Następnie zdezynfekować miejsce po ukąszeniu. Aby uniknąć spotkania z kleszczem należy odpowiednio się ubrać i użyć odstraszających płynów. 

 

 

Spotkanie z dzikimi zwierzętami

Zwierzęta żyjące w lesie rzadko atakują człowieka – raczej trzymają się z dala od uczęszczanych ścieżek. Atak zdarza się tylko w sytuacji, gdy faktycznie czuje się zagrożone. Zwierzęta bywają niebezpieczne wtedy, gdy bronią swoich dzieci. Jeśli do takiego spotkania dojdzie, najlepiej cicho i spokojnie zejść im z drogi. Podejmując kolejne kroki, miej na względzie zarówno dobro zwierzęcia, jak i swoje własne bezpieczeństwo. Należy również pamiętać o tym, że napotkane w lesie młode dzika czy sarny na pewno znajduje się pod czujnym okiem rodzica i pod żadnym pozorem nie należy zbliżać się do niego. Zapach pozostawiony przez człowieka może sprawić, że rodzic nie będzie chciał dłużej zajmować się swoim potomstwem. Miejsce, które dla ciebie jest miejscem wypoczynku i regeneracji sił, dla zwierząt i roślin stanowi podstawowe środowisko życia. Zwracaj uwagę na wszelkiego rodzaju plansze informacyjne i stosuj się do ich zaleceń.

W przypadku podejrzenia, że zwierzę jest ranne lub chore, niezwłocznie skontaktuj się z Powiatowym Inspektoratem Weterynarii, Policją lub jakąkolwiek organizacją zajmującą się ochroną zwierząt. Te organy mają obowiązek udzielenia pomocy zranionym zwierzętom lub poinformowania lokalnych organizacji zajmujących się podobnymi przypadkami. 

 

dzikie zwierzęta.jpg

Niewybuchy i niewypały

W lasach zdarzają się również miejsca historyczne, gdzie w przeszłości toczyły się bitwy lub też składowana była amunicja. Do dziś w niektórych miejscach znajdują się pozostałości po tych działaniach. W lasach ciągle można znaleźć powojenne niewybuchy i niewypały. Pod żadnym pozorem nie należy ich wykopywać, brać do ręki czy też zabierać do domu. Stanowią realne zagrożenie dla naszego życia i zdrowia, dlatego trzeba zachować ostrożność i o znalezisku poinformować policję, straż miejską, patrol saperski, Centrum Zarządzania Kryzysowego lub odpowiednie nadleśnictwo. W  takich miejscach specjalnie przeszkolone brygady saperów zajmują się rozminowaniem terenu.

Sprawdź aktualny stopień zagrożenia pożarowego 

Zagrożenie pożarowe  w lasach

Podatność lasów na pożar zależy przede wszystkim od warunków pogodowych. Stopień zagrożenia pożarowego jest określany dwa razy dziennie (od kwietnia do końca września). To właśnie na podstawie pomiarów wilgotności ściółki wprowadzany jest zakaz wstępu do lasu. Jeśli przez pięć kolejnych dni jej wilgotność jest poniżej 10 proc., to wtedy nadleśniczy może wydać decyzję o zakazie wstępu.