Co gryzie lasy?

Wiosną każdego roku leśnicy sprawdzają stan lasów, za które odpowiadają. Jedną z czynności jest kontrola występowania szkodliwych owadów.
06.06.2017 | Damian Sandak, Nadleśnictwo Lipinki

Wiosną każdego roku leśnicy sprawdzają stan lasów, za które odpowiadają. Jedną z czynności jest kontrola występowania szkodliwych owadów.

Wiosna jest okresem, gdy las się ożywia. Wraz z rozwojem drzew i pozostałej roślinności pojawiają się owady, grzyby czy ssaki, które mogą powodować szkody w lesie.

W czasie takiego wiosennego przeglądu lasu Andrzej Balak, leśniczy leśnictwa Żagań (Nadleśnictwo Lipinki; RDLP w Zielonej Górze) dostrzegł, że coś dziwnego dzieje się z drzewami w jednym z  fragmentów lasu, który już dwa lata temu został poważnie uszkodzony. Wtedy zniszczeń dokonał silny wiatr, w lesie powstały złomy i wywroty drzew. 
Tym reazem leśniczy zauważył, że korony drzew sosny są przerzedzone, mają mniej igieł niż normalne, a część gałązek jest ich całkowicie pozbawiona. Wszystko wskazywało na to, że w koronach jest owad, który ogałaca sosny z igieł.

Jednak jak można sprawdzić co to za owad i jak dużo go jest? Wiele lat temu wymyślono prosty, ale nadal niezawodny sposób. Drzewo ścina się na płachtę, które uderzając w ziemie, strząsa nieproszonych gości z korony. Dzięki temu leśnicy mogą dowiedzieć się jaki gatunek owada zniszczy drzewa.

W leśnictwie Żagań okazało się, że w koronach rozgościł się borecznikowiec rudy (borecznik rudy), a liczba na jednym drzewie przekroczyła 600 sztuk. Czy to dużo? Jak wyjaśniają leśnicy, w  trzystopniowej skali zagrożenia jest to drugi stopień, to oznacza, że  zagrożenie jest dość duże. Na szczęście gatunek ten jest wrażliwy na różne czynniki abiotyczne, czyli temperatury oraz opady, i biotyczne, tzn. choroby, ptaki, jego liczba może szybko spaść. Jednak leśnicy muszą cały czas trzymać rękę na pulsie.

RDLP w Zielonej Górze na terenie, której znajduje się Nadleśnictwo Lipinki, jest jedną z najbardziej zalesionych w kraju. Lesistość tego obszaru wynosi ok. 50 proc. Dominują gatunki iglaste, które stanowią 88 proc.powierzchni wszystkich lasów. Natomiast gatunki liściaste zajmują prawie 12 proc. powierzchni. Do głównych gatunków lasotwórczych należą m.in. sosna – 87,5 proc., dąb, jesion, klon - 5,1 proc., brzoza i grab – 3,5 proc.oraz olsza – 2,4 proc. W lasach można spotkać także szereg innych gatunków drzew i krzewów stanowiących cenne biocenotycznie domieszki.