Bezpieczne wakacje w trzech kolorach

„3 Kolory” – pod tym hasłem w pierwszą sobotę tegorocznych wakacji odbył się piknik zorganizowany przez stołeczny Zarząd Dróg Miejskich. Nie tylko w Warszawie można było poznać zasady bezpiecznego korzystania z uroków wakacji. Na spotkaniach nie zabrakło Lasów Państwowych.
28.07.2017 | Janusz Błaszczyk, Maciej Grabowski

„3 Kolory” – pod tym hasłem w pierwszą sobotę tegorocznych wakacji odbył się piknik zorganizowany przez stołeczny Zarząd Dróg Miejskich. Nie tylko w Warszawie można było poznać zasady bezpiecznego korzystania z uroków wakacji. Na spotkaniach nie zabrakło Lasów Państwowych.

Wydarzenie „3 Kolory” stanowiło podsumowanie Warszawskiego Tygodnia Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Celem projektu było przypomnienie zasad bezpieczeństwa, które pomogą bezpiecznie dotrzeć na wakacje, spokojnie  wypocząć oraz szczęśliwie wrócić do domu.

Ponieważ wakacyjny wypoczynek bardzo często łączy się z wizytami w lesie, 27 czerwca przy Krakowskim Przedmieściu w Warszawie nie mogło zabraknąć Lasów Państwowych. Leśnicy z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Warszawie oraz nadleśnictw wchodzących w skład Leśnego Kompleksu Promocyjnego „Lasy Warszawskie” przygotowali, przy udziale Centrum Informacyjnego Lasów Państwowych, bogaty program edukacyjny, który cieszył się ogromnym zainteresowaniem wśród odwiedzających.

Spacer po leśnej ścieżce zmysłów pozwalał poznać i poczuć różne rodzaje leśnego podłoża. Podczas próby wbicia gwoździa w pnie różnych gatunków drewna można było przekonać się, jak bardzo różni się ich twardość. Wiele radości, zwłaszcza najmłodszym, dostarczyła możliwość ocechowania drewna oraz piłowanie drewnianej kłody. Gigantyczne modele pszczoły i kleszcza zachęcały natomiast do odwiedzenia punktów poświęconych sztuce hodowli pszczół oraz pajęczakom, które występują m.in. na łąkach i w lasach.

Najmłodsze dzieci chętnie malowały „żmije" z patyków i przyglądały się lubianym mieszkańcom polskich lasów, natomiast starsze oglądały powiększenia fragmentów roślin i owadów, a także „słoik życia", czyli zamknięty w naczyniu samowystarczalny ogród. Wszyscy odwiedzający, bez względu na wiek, bardzo chętnie poznawali „smaki lasu” w postaci przetworów przygotowanych z leśnych owoców. 

Tajniki pracy leśnika i zasady prowadzenia zrównoważonej i wielofunkcyjnej gospodarki leśnej zdradzano przy leśnej kancelarii, którą zaaranżowano w drewnianym domku. Atrakcją stoiska było również ognisko, z którego unosił się dym.

Ponieważ hasłem przewodnim sobotniego pikniku było bezpieczeństwo, wiele instytucji przygotowało program nawiązujący do tej dziedziny. Policja, Inspekcja Transportu Drogowego i Straż Miejska zaprezentowały swoje pojazdy i wyposażenie. Mocnych wrażeń dostarczyły pokazy kaskaderskie oraz symulator dachowania. Piknik zakończyły parada motocyklistów oraz koncert Orkiestry Reprezentacyjnej Marynarki Wojennej.

Natomiast w Mysłowicach katowiccy leśnicy wzięli udział w wydarzeniu „Bezpieczne wakacje", które odbyło się Parku Słupna. Piknik przyciągnął tysiące widzów , a w szczególności wypoczywające tam dzieci i młodzież. Podczas tego pierwszego dnia wakacji służby mundurowe, ratownicze i prewencyjne zainscenizowały m.in. akcje ratunkowe i udzielania pierwszej pomocy. Widzowie mogli również obserwować akcję gaśniczą. Helikopter gaśniczy MI-2 z Leśnej Bazy Lotniczej  Nadleśnictwa Brynek napełnił  ponad 800-litrowy zbiornik wody, która została zrzucona w pobliżu obserwującej go publiki. Swoich sił w roli strażników lasu mogły spróbować też dzieci. Podczas zainscenizowanego pożaru lasu próbowały ugasić płomienie armatkami wodnymi.

Podczas całego pikniku w namiocie nadleśnictwa wrzało. Wszyscy zainteresowani mogli zobaczyć jak wygląda życie pszczół. Chętni słuchali opowieści o tych niesamowitych owadach, zerkali przez mikroskop na powiększony obraz pszczoły miodnej, po czym podchodzili posłuchać historii o królowej pszczół z „mówiącej"  tablicy multimedialnej.