Leśnicy uczcili Święto Niepodległości

Leśnicy wzięli udział w z obchodach 98. rocznicy odzyskania niepodległości. Byli obecni na uroczystościach, upamiętnili miejsca pamięci związane z czynami niepodległościowymi, uczestniczyli też w wydarzeniach sportowych.
28.07.2017 | Edyta Nowicka, rzecznik prasowy RDLP w Radomiu, Edward Marszałek, rzecznik prasowy RDLP w Krośnie

Leśnicy wzięli udział w z obchodach 98. rocznicy odzyskania niepodległości. Byli obecni na uroczystościach, upamiętnili miejsca pamięci związane z czynami niepodległościowymi, uczestniczyli też w wydarzeniach sportowych.

W obchodach w Radomiu udział wzięli leśnicy z biura radomskiej dyrekcji LP oraz Nadleśnictwa Radom. Przemaszerowali wraz z pocztem sztandarowym spod siedziby RDLP do Katedry Opieki Najświętszej Maryi Panny w Radomiu. Tam przyłączyli się do pozostałych uczestników uroczystości, wśród nich parlamentarzystów, władz, służb mundurowych, kombatantów, harcerzy i mieszańców Radomia. Na obchodach byli też obecni radomscy ułani, Orkiestra Wojskowa z Dęblina, Bractwo Kurkowe Św. Sebastiana oraz młodzież z radomskich szkół.

Mszę św. w intencji daru wolności oraz ojczyzny celebrował ks. bp. Henryk Tomasik. Ordynariusz Diecezji Radomskiej podczas kazania przypomniał, że polska kultura, którą kształtowały Chrystus, Ewangelia i Kościół to bardzo ważna droga do wolności.

Po mszy św. uczestnicy przemaszerowali w stronę Miasta Kazimierzowskiego. Tu pod Pomnikiem Czynu Legionów w Rynku wystawiona została warta honorowa, odegrano hymn państwowy oraz złożono meldunek Dowódcy Garnizonu Radom. Po Apelu Poległych złożono pod pomnikiem kwiaty będące wyrazem pamięci o czynach niepodległościowych, ale i radości z wolnej Polski. Delegacja harcerzy pozostawiła pod pomnikiem znicz zapalony na polskim Cmentarzu Legionowym w Kostiuchnówce na Wołyniu.

Leśnicy wzięli udział także w uroczystym odsłonięciu tablicy na wschodniej ścianie Zamku Królewskiego przy Skwerze Unii Radomsko-Wileńskiej upamiętniającej złożenie hołdu pruskiego w Radomiu. O wydarzeniu, które miało miejsce 18 listopada 1489 r.  opowiedział radomski historyk, Przemysław Bednarczyk. Hołd królowi stanowiący akt uznania zwierzchnictwa rezydującemu wówczas w radomskim zamku Kazimierzowi Jagiellończykowi złożył wielki mistrz zakonu krzyżackiego Johann von Tieffen. – Każde miasto ma ducha miasta – anima urbis. Tym, którzy tego ducha poszukują w Radomiu pomoże ta pamiątkowa tablica – powiedział Bednarczyk, wskazując w dniu Święta Niepodległości na ważną rolę także tych, którzy budowali wielkość naszej ojczyzny.

Po odsłonięciu i poświęceniu tablicy, kwiaty złożyła również delegacja leśników.

Również w Krośnie obchody Święta Niepodległości miały uroczysty przebieg. Mimo niesprzyjającej pogody przybyły na nie rzesze mieszkańców miasta i zaproszeni goście.
Rozpoczęto uroczystą mszą świętą w Farze w intencji Ojczyzny, koncelebrowaną przez duchownych z krośnieńskich parafii. Następnie uczestnicy - przedstawiciele samorządu, miejscowych instytucji oraz poczty sztandarowe - przeszli pod pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego. Po okolicznościowych przemówieniach prezydenta Krosna Piotra Przytockiego, posłów na Sejm RP Joanny Frydrych i Piotra Babinetza, odczytano apel pamięci oraz oddano salwę honorową.

Na koniec uczestnicy złożyli wieńce i kwiaty pod pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego. Delegacji leśników przewodziła Grażyna Zagrobelna, dyrektor RDLP w Krośnie, która złożyła wiązankę biało-czerwonych kwiatów pod pomnikiem Naczelnika, w asyście Marka Mareckiego, zastępcy dyrektora RDLP ds. gospodarki leśnej i Pawła Panasia, nadleśniczego Nadleśnictwa Rymanów.  

Tradycyjnym akcentem tego dnia jest w Krośnie Bieg Niepodległości, w którym wzięło udział prawie 1000 osób.