3 lipca dniem bez opakowań foliowych

Statystyczny Polak rocznie sięga po ponad 400 foliówek. Co się z nimi później dzieje? Wiele z nich niestety trafia do środowiska naturalnego. Z raportu Programu Środowiskowego ONZ wynika, że do 2050 roku w oceanach będzie więcej plastiku niż ryb. Dlatego tak ważna jest edukacja i działanie!
01.07.2022

Statystyczny Polak rocznie sięga po ponad 400 foliówek. Co się z nimi później dzieje? Wiele z nich niestety trafia do środowiska naturalnego. Z raportu Programu Środowiskowego ONZ wynika, że do 2050 roku w oceanach będzie więcej plastiku niż ryb. Dlatego tak ważna jest edukacja i działanie!

Foliówka porzucona w lesie, na ulicy rozkłada się od 100 do 500 lat. Wnika w glebę i przenika do wód podziemnych. Staje się cichym trucicielem nas wszystkich przez wiele lat. To już nie tylko problem estetyczny. Często zużyte plastikowe torby są wywożone do lasów, stanowiąc pułapki dla drobnych zwierząt. Wabią je resztki pokarmów i napoi. Lasy Państwowe wkładają ogromny wysiłek w usuwanie śmieci z lasów. Każdego roku ich uprzątnięcie kosztuje kilkanaście milionów złotych. W ostatnich latach na ten cel wydawane jest ok. 20 mln zł. Co roku z lasów wywozi się średnio 100 tys. m3 śmieci.
Idą zmiany…

Kilka dni temu rząd Kanady wprowadził całkowity zakaz obrotu jednorazowymi opakowaniami plastikowymi oraz wieloma innymi szkodliwymi dla środowiska produktami z plastiku. Takie zakazy obowiązują również m.in. w Australii, na Alasce, Japonii, Korsyce, Mauritiusie, Nowej Zelandii, RPA, w niektórych regionach Francji. Inne kraje wybrały obostrzenia podatkowe.

Tylko 8 proc. używanego przez nas plastiku jest poddawane recyklingowi. To jeden z głównych powodów, dla których Kanada zdecydowała się na wprowadzenie rygorystycznego przepisu. A niestety problem plastiku stale rośnie.

Rocznie na świecie porzucamy od 500 mld do jednego biliona reklamówek. Te, które trafiają w ciągu roku na polskie wysypiska, ważą ok. 55 tysięcy ton. Niestety większość z nich nie jest poddawana recyklingowi. Zamiast tego jest porzucana, a duża część tej masy trafia do wód. Następstwem jest stopniowe rozdrabnianie plastiku aż do formy tzw. mikroplastiku, który jest tak powszechny, że znajduje się już nawet w naszym jedzeniu. Dosłownie jemy plastik, który wcześniej wyrzuciliśmy.

smieci-w-lesie-internet-2022.jpg

Wzrasta świadomość ekologiczna

Od 1 stycznia 2018 roku zaczęła w naszym kraju obowiązywać nowelizacja ustawy o gospodarce opakowaniami, która wprowadziła opłatę recyklingową za wydawaną przy kasie w sklepie jednorazową, plastikową torbę.

Obserwujemy zwiększenie świadomości ekologicznej, zwłaszcza wśród młodzieży. Dzięki temu obserwujemy spadek sprzedaży reklamówek. Wiele sklepów całkowicie zrezygnowało ze sprzedaży toreb foliowych bądź oferują foliówki biodegradowalne, które rozkładają się w ciągu kilku miesięcy. Najczęściej jednak na zakupy chodzimy z własną torbą wielokrotnego użytku oraz zabieramy woreczki wielokrotnego użytku na warzywa i owoce.

Oto kilka wskazówek, które pomogą zredukować nadmiar opakowań:

  • Zakupy pakuj we własną torbę wielokrotnego użytku.
  • Używaj bidonu na wodę.
  • Napoje pij z własnego kubka.
  • Nie korzystaj z torebek foliowych.
  • Jedzenie do szkoły zabieraj w pudełkach wielokrotnego użytku – „śniadaniówkach”.
  • Zrezygnuj z plastikowych słomek i sztućców.

Zachęcamy, aby dzień bez opakowań foliowych wprowadzać o wiele częściej niż tylko 3 lipca!