„Józef” trafił na podium

W tegorocznej edycji Drzewa Roku zwyciężył Dąb Józef. To właśnie on będzie reprezentował Polskę w międzynarodowym plebiscycie Europejskie Drzewo Roku 2017.
04.07.2016 | Krzysztof Kielar, RDLP w Krośnie

W tegorocznej edycji Drzewa Roku zwyciężył Dąb Józef. To właśnie on będzie reprezentował Polskę w międzynarodowym plebiscycie Europejskie Drzewo Roku 2017.

Dąb z podkarpackiej miejscowości Wiśniowa zdobył 4310 głosów, co zagwarantowało mu pierwsze miejsce w plebiscycie organizowanym przez Klub Gaja. Niewiele mniej, bo 3774 głosy uzyskał Dąb w Międzyrzecu Podlaskim (woj. lubelskie). Trzecie miejsce zdobyła  Lipa Jadwiga w Szubinie (woj. kujawsko-pomorskie) uzyskując 865 głosów.

- Z wielką radością odebraliśmy informację, że Dąb Józef zdobył tytuł Drzewa Roku 2016. Jest to dla nas zobowiązanie do troski o tę perełkę przyrodniczą na naszym terenie. Dziękuję wszystkim, którzy zaangażowali się w tę akcję i oddali swój głos na „Józefa” – komentuje Jan Stodolak, wicestarosta strzyżowski.              

Statuetka Drzewo Roku 2016 trafi do autorów zwycięskiego zgłoszenia - Starostwa Powiatowego w Strzyżowie, Powiatowego Centrum Kultury i Turystyki w Wiśniowej, Nadleśnictwa Strzyżów oraz Fundacji Cherry Home. Wszyscy finaliści otrzymają pamiątkowe dyplomy. Wręczenie nagród odbędzie się 10 października w Bibliotece Narodowej w Warszawie.

W finale 6. edycji konkursu Drzewo Roku znalazło się 16 drzew z nadesłanych 115 zgłoszeń z całej Polski. O tytuł rywalizowało pięć dębów i pięć lip oraz grab, grusza, sosny, głóg, platan i surmia. Podczas głosowania internauci oddali ponad  13 600 ważnych głosów, na stronie plebiscytu odnotowano też blisko 66 tys. odsłon.

- Kolejny raz społeczność lokalna zjednoczyła się wokół wartości jaką jest przyroda. Jestem niezmiernie dumny z efektów naszej pracy, dzięki której coraz więcej osób kocha i szanuje drzewa  – podkreśla Jacek Bożek, prezes Klubu Gaja.

Nie pierwszy raz jest głośno o dębie z Wiśniowej. W latach 30. ubiegłego wieku trafił na rewers stuzłotowego banknotu projektu Józefa Mehoffera, malarza, grafika, projektanta, scenografa i rysownika okresu Młodej Polski. W ten sposób dąb zapisał się na kartach historii. Na pamiątkę tego ważnego dla lokalnej społeczności wydarzenia, dąb został nazwany imieniem twórcy banknotu.

W ubiegłym roku tytuł Drzewo Roku otrzymał dąb Bolko z Rudej-Huty, którego wiek obliczono na około 650 lat.

Ogólnopolski konkurs Klubu Gaja – Drzewo Roku propaguje postawy ochrony przyrody i konieczność ochrony jej obiektów, jakimi są drzewa. Zwraca uwagę na ich rolę w naszym życiu, silne związki pomiędzy kulturą i historią danej społeczności, a drzewem, do którego przywiązuje ona szczególne znaczenie. Wyłania najważniejsze i najbardziej kochane przez społeczności lokalne drzewa w naszym kraju. Ambasadorami konkursu są podróżniczka i pisarka, Elżbieta Dzikowska, reżyser Kazimierz Kutz oraz językoznawca, popularyzator wiedzy o języku polskim, profesor Jan Miodek.