Tygrzyk paskowany

łac. Argiope bruennichi
04.02.2020

łac. Argiope bruennichi

Tygrzyk paskowany to bardzo bliski krewny pająka krzyżaka, jeden z największych i najpiękniejszych pająków w naszym kraju. Pewnie trudno Ci uwierzyć, że pająk może być piękny? A jednak… Samica tygrzyka osiąga długość 25 mm, pokryta jest szczecinką włosków w kolorze srebra, a na jej jaskrawożółtym odwłoku wyraźnie odznaczają się czarne poprzeczne paski. Przypomina wiec trochę ubarwieniem osę. Samiec jest dużo mniejszy i posiada jedynie szarą plamkę na odwłoku.

Tygrzyk jest ciekawy nie tylko ze względu na swoje ubarwienie. Jego wymagania co do środowiska, w którym żyje, są ściśle określone. Przebywa tylko na bardzo nasłonecznionych, wilgotnych łąkach. Przędzie tam swoje sieci, by polować na ważki i pasikoniki. Jesienią samica składa jaja, z których wylęgają się małe pajączki. Ale ponieważ jest już chłodno, zimują one w kokonie przygotowanym przez samicę i wychodzą z niego dopiero wiosną. Wtedy właśnie urządzają sobie wiosenne „babie lato”, czyli podróżują wraz z wiatrem za pomocą wypuszczanej nitki pajęczej.

Tygrzyk do niedawna występował tylko w dwóch miejscach w Polsce - w Galicji i Wielkopolskim Parku Narodowym. Obecnie obszar, w którym można go spotkać, poszerza się.