Publikacje edukacyjne dla dzieci i młodzieży (fot. Shutterstock/ Hurst Photo)
Wydajemy go od roku szkolnego 2011/2012. Co roku inny leśny temat, co roku inna szata graficzna. We wrześniu każdego roku trafia do rąk młodzieży szkolnej.
NIEMAPA NATURA to seria nietypowych przewodników dla rodzin, które chcą wspólnie odkrywać otaczający świat. Zachęcamy wszystkich: i dużych, i małych do aktywnego przebywania wśród dzikiej przyrody zarówno odległej od dużych skupisk ludzkich, jak i w pobliżu wielkich miast. Najnowsza publikacja z tej serii zaprowadzi Czytelników do lasów w okolicach Trójmiasta, na Mierzeję Wiślaną i Żuławy – w miejsca, w których można przyglądać się roślinom, obserwować zwierzęta, poznawać lokalną kulturę i po prostu odpoczywać. Pomogą w tym zabawne ilustracje oraz propozycje wycieczek, gier i zabaw.
Zapraszamy Was do zimowego lasu, który wcale nie musi być mniej ciekawy niż ten letni. Choć przyroda wydaje się uśpiona, to tylko pozory. Rośliny, co prawda, zimą odpoczywają, jednak dla wielu zwierząt jest to czas intensywnego poszukiwania pokarmu i walki o przetrwanie. Uważnie badając ich tropy i pozostawiane przez nie ślady, możecie sprawdzić, jak spędzają ten trudny czas. W rozpoznaniu poszczególnych gatunków pomoże Wam nasz klucz – przeczytajcie uważnie zawarte w nim wskazówki zanim wyruszycie w drogę i koniecznie zabierzcie go ze sobą na zimową wędrówkę.
W Lasach Państwowych jest wiele miejsc, które warto odwiedzić razem z dziećmi. Pretekstem może być wakacyjny wyjazd, ale też szkolna wycieczka, czy weekendowy wypad za miasto. Zaprezentowane w książce obiekty znajdują się w całej Polsce, a więc dojazd do tych położonych najbliżej miejsca zamieszkania nie powinien zająć zbyt wiele czasu. Opisom poszczególnych miejsc towarzyszą propozycje gier i zabaw edukacyjnych, a także rebusy i zgadywanki. Całość bogato ilustrowana zdjęciami i rysunkami.
Czy komary są potrzebne? Czy pająki można polubić? Odpowiedzi na te i podobne pytania należy szukać, rozmawiając z przyrodą – przekonuje Ewa Sulejczak, autorka prezentowanej książki.
„Z lasem przez cały rok” to tytuł serii wydawniczej przeznaczonej dla dzieci od 7 do 10 lat. Leśnicy zajmujący się edukacją przygotowali propozycje gier i zabaw na każdy dzień roku.. Można bawić się w lesie, a także w domu czy podczas podróży….
Niezwykle oryginalna książka, łącząca w sobie elementy poradnika i przewodnika po lesie. Poprzez umiejętne połączenie wielu stylów tworzy ciekawy zbiór wskazówek, przemyśleń i obserwacji zebranych od sześciu autorów - miłośników survivalu i bushcraftu, którzy dzielą się z czytelnikiem swoją wiedzą teoretyczną i praktyczną.
Porosty to niezwykle popularne grzyby biowskaźnikowe. Niby rosną wszędzie, ale na ich występowanie ma wpływ przede wszystkim powietrze, dlatego niektóre gatunki są prawdziwą rzadkością. Nasz klucz pomoże Ci je rozpoznać i odpowiedzieć na pytanie, jakim powietrzem oddychasz. Wskaże Ci także miejsca, gdzie powietrze jest wolne od smogu - właśnie tam znajdziesz bardzo rzadkie gatunki chronione.
Ale możesz się dowiedzieć. W jednej książce, bogato ilustrowanej, znajdziesz mnóstwo informacji. Na pewno zaprzyjaźnisz się z drzewami.
Dziesięć kart zadań to pomoc dla nauczycieli i edukatorów leśnych prowadzących zajęcia terenowe z dziećmi, młodzieżą, a także z osobami dorosłymi. Każda wyprawa do lasu powinna być źródłem informacji o przyrodzie oraz skłaniać do obserwacji, zadawania pytań i wyciągania wniosków. Do osiągnięcia takich celów, oprócz bezpośredniego poznawania lasu, mogą posłużyć składane karty, w których zawarto krótkie informacje i zadania, m.in. w formie kolorowanek, rebusów i krzyżówek; stanowią one zarówno podsumowanie, jak i uzupełnienie wiedzy zdobytej w czasie zajęć w lesie. Dwustronne karty zadań są przeznaczone do druku lub powielania na drukarkach biurowych. Należy je wydrukować w formacie A3, a następnie złożyć wzdłuż linii przerywanych do formatu A6.
Czy wyobrażasz sobie las pełen wizytówek? Takimi wizytówkami pozostawionymi przez drzewa i krzewy są liście, dzięki którym można dotrzeć do ich właścicieli. Nasz klucz do rozpoznawania drzew i krzewów ułatwi Ci to zadanie, dlatego warto zabrać go ze sobą na wycieczkę do lasu.
Przyroda leśna i biologia – to skojarzenie nikogo nie dziwi. Ale co łączy las z fizyką czy chemią? Gimnazjalista i licealista mogą się sami przekonać o tym, że bardzo wiele. Koniec z wkuwaniem teorii! Teraz zaobserwujesz, wykonasz eksperyment, a wnioski nasuną się same. Poznawanie otaczającego Cię świata stanie się łatwe i przyjemne.