Zespół ds. Puszczy Białowieskiej powołany

Minister środowiska Henryk Kowalczyk powołał w czwartek zespół ekspertów ds. Puszczy Białowieskiej. Zespół przygotuje długoterminowy plan dla Puszczy.
17.05.2018 | Ministerstwo Środowiska

Minister środowiska Henryk Kowalczyk powołał w czwartek zespół ekspertów ds. Puszczy Białowieskiej. Zespół przygotuje długoterminowy plan dla Puszczy.

- Puszcza Białowieska jest wyjątkowych miejscem i niewątpliwie trzeba dbać o to dobro narodowe. Jednak trzeba to robić mądrze i wyważyć proporcję między czynną i bierną ochroną tego obszaru – mówi minister Kowalczyk. - Eksperci, którzy przyjęli zaproszenia do współpracy, będą się starali znaleźć kompromis i przygotować rekomendacje dotyczące sposobu ochrony Puszczy Białowieskiej. Ja chciałbym się zapoznać z argumentami wszystkich stron – dodaje. - Apelujemy do organizacji ekologicznych o wyznaczenie swoich przedstawicieli

Zadaniem zespołu jest zaproponowanie kierunków, sposobów i metod ochrony Puszczy Białowieskiej. Na podstawie jego rekomendacji i współpracy z Komisją Europejską minister środowiska podejmie dalsze decyzje dotyczące ochrony Puszczy Białowieskiej. W skład nowo powołanego gremium wchodzą eksperci z różnych dziedzin, m.in. ochrony przyrody i leśnictwa, naukowcy oraz eksperci zagraniczni. W sumie będzie się składał z 29 osób.

- W przyszłym tygodniu odbędzie się pierwsze posiedzenie zespołu - zapowiedziała wiceminister Małgorzata Golińska. Członkowie wybiorą wówczas przewodniczącego oraz zastępcę.

Powołanie zespołu minister Henryk Kowalczyk zadeklarował w związku z orzeczeniem Trybunału Sprawiedliwości UE dotyczącym działań ochronnych w Puszczy Białowieskiej.