Wspólnie sprzątali unikatowe bunkry

Członkowie Grupy Historycznej „Guttstadt" z Dobrego Miasta już po raz trzeci uprzątali schrony tworzące umocnienia „Trójkąta Lidzbarskiego", które znajdują się w Nadleśnictwie Orneta (RDLP w Olsztynie).
28.07.2017 | Waldemar Ostrowski, Nadleśnictwo Orneta

Członkowie Grupy Historycznej „Guttstadt" z Dobrego Miasta już po raz trzeci uprzątali schrony tworzące umocnienia „Trójkąta Lidzbarskiego", które znajdują się w Nadleśnictwie Orneta (RDLP w Olsztynie).

Miłośnicy historii wspólnie z leśnikami sprzątali w schron dowodzenia w leśnictwie Józefowo i dwa obiekty obserwacyjne w leśnictwie Komasy. Największym wyzwaniem było wyniesienie ziemi ze schronu w leśnictwie Józefowo. Ziemia zalegała w nim aż do 1,5 m. wysokości, dlatego początkowo prace należało wykonywać chodząc na czworaka. Dopiero po kilku godzinach walki z zalegającą ziemią i gruzem wolontariusze mogli się wyprostować w bunkrze. Teraz wejście do schronu zostało odsłonięte (usunięto również krzaki rosnące w pobliżu wejścia), wnętrze jest zabezpieczone przed wlewaniem się do środka wody, a tym samym nanoszeniem ziemi.

Nadleśnictwo ma w planach nie tylko „odsłanianie” kolejnych obiektów, ale także rekonstrukcję wyposażenia jednego z bunkrów. Elementy wyposażenia są odtwarzane na podstawie znalezionych w okolicy drobiazgów, np. śrub bądź zawiasów do drzwi pancernych. Rekonstrukcja, jak dodają leśnicy, jest czasochłonnym zajęciem, ponieważ po wojnie wiele bunkrów zostało niszczonych.

Bunkry z początku ubiegłego wieku są atrakcją  ścieżki spacerowej „Szlak Fortyfikacji Trójkąta Lidzbarskiego”, która w ubiegłym roku została wyznaczona na terenie Nadleśnictwa Orneta.

Zobacz folder „Szlak Fortyfikacji Trójkąta Lidzbarskiego”

Trasa jest  wyposażona w 12 tablic, które umożliwiają indywidualne zwiedzanie. Długość ścieżki to 1500 metrów, a jej przebycie zajmie nam około 1,5 godziny.

Budowę Fortyfikacji Trójkąta Lidzbarskiego rozpoczęto w 1932 r. Na terenie nadleśnictwa znajduje się najdłuższy w Polsce fragment tej linii (35 km), składający się z blisko 250 różnego rodzaju budowli w tym 204 schronów różnego typu. Wiele obiektów jest położonych w trudno dostępnym i rzadko uczęszczanym terenie.