Strażnicy leśni odszukali właściciela śmieci

Zaledwie dwa dni zajęło strażnikom leśnym z olsztyńskiego Nadleśnictwa Mrągowo ustalenie właściciela śmieci wyrzuconych w lesie.
07.11.2019 | Tadeusz Nosek, Nadleśnictwo Mrągowo

Zaledwie dwa dni zajęło strażnikom leśnym z olsztyńskiego Nadleśnictwa Mrągowo ustalenie właściciela śmieci wyrzuconych w lesie.

Miejscowy leśniczy 5 listopada zauważył porozrzucane przy drodze do Świętej Lipki śmieci. Niezwłocznie powiadomił Straż Leśną o swoim znalezisku.

Tylko dwa dni zajęło strażnikom leśnym ustalenie śmieciarza. Jak zwykle w takich sytuacjach sprawca tłumaczył się, że śmieci z swojej posesji przekazał przypadkowym i nieznanym osobom, by zawieźli je na wysypisko. Dodatkowo miał za to zapłacić 50 zł.

Pokrętne tłumaczenia nie przekonały jednak strażników leśnych, a sprawca został ukarany mandatem w wysokości 500 zł. Musiał również zabrać swoje śmieci.

Art. 162.  § 1. Kto w lasach zanieczyszcza glebę lub wodę albo wyrzuca do lasu kamienie, śmieci, złom, padlinę lub inne nieczystości, albo w inny sposób zaśmieca las, podlega karze grzywny albo karze nagany.

Co roku na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie zbieranych jest ponad 7 tys. m3  odpadów. Leśnicy wydają na ten cel ok. 1,4 mln zł rocznie.

Warto przypomnieć, że zaledwie we wrześniu odbyła się ogólnopolska akcja #sprzątaMY, zainicjowana przez prezydenta Andrzeja Dudę. W ciągu jednego dnia w sprzątaniu polskich lasów wzięło udział ponad 43 tys. osób.

Mimo wielu apeli, nagłaśniania problemu zaśmiecania oraz akcji, wywożenie wszelkich odpadów do lasów jest nadal powszechne. Śmieci nadal lądują w lasach zamiast na wysypiskach. Ponad 80 proc. odpadów znajdowanych w lasach to śmieci użytkowe, począwszy od opakowań, a skończywszy na urządzeniach AGD i meblach.

Każdego roku ich uprzątnięcie kosztuje kilkanaście milionów złotych. W ubiegłym roku Lasy Państwowe wydały na ten cel ok. 20 mln zł. Każdego roku z lasów wywozi się średnio 110 tys. m sześc. śmieci.

Niestety, jak podkreślają leśnicy nawet mandaty nie zniechęcają sprawców do nielegalnego pozbywania się odpadków.  Z danych Straży Leśnej wynika, że w 2018 r. za zaśmiecanie lasów wręczono ponad 700 mandatów karnych.