Rozstrzygnięto submisję w RDLP Białystok

W siedzibie Nadleśnictwa Płaska - 11 lutego - ogłoszono wyniki IV Submisji Drewna Cennego i Tartacznego „Drewno Podlasia i Mazur 2016”.
28.06.2016 | Marcin Kwietniak, RDLP w Białymstoku

W siedzibie Nadleśnictwa Płaska - 11 lutego - ogłoszono wyniki IV Submisji Drewna Cennego i Tartacznego „Drewno Podlasia i Mazur 2016”.

Drewno przygotowali leśnicy z 19 nadleśnictw RDLP w Białymstoku. Na submisję wpłynęło 11 ofert zakupu, w tym jedna zagraniczna. Drewno ostatecznie trafiło do dziesięciu oferentów.

Łącznie sprzedano około 96 proc.drewna po średniej cenie 1146 zł za metr sześcienny.

Na 630 oferowanych do sprzedaży losów drewna wpłynęło 1731 ofert klientów, co daje niemal 3 oferty na jeden los (los to określenie sztuki drewna przeznaczonej do sprzedaży podczas submisji drewna; każdy los jest opisany – podany jest jego numer, gatunek, długość, średnica oraz masa podana w metrach sześciennych). Każdy kupiec wyceniał poszczególne losy samodzielnie, nie wiedząc jak zrobili to pozostali oferenci.

Najwyższe ceny osiągnęło drewno dębowe za metr sześcienny drewna tego gatunku oferowano nawet 2854 zł. Dużym zainteresowaniem cieszyła się również olcha i sosna, których ceny sięgały od 1000 do 1200 zł za metr sześcienny. Powodzenie wśród klientów znalazły też jesion, brzoza i modrzew.

- Oferując tak cenny surowiec mamy świadomość, że chwalimy się nie tylko naszymi efektami pracy, ale także  poprzednich pokoleń. Pieniądze ze sprzedaży tego drewna trafią, jak zawsze na zagospodarowanie lasów, powiększanie zasobów leśnych i ich ochronę – mówił Ścibor Zawiślak, zastępca nadleśniczego Nadleśnictwa Płaska.

W tym roku submisja „Drewno Podlasia i Mazur” została zorganizowana po raz czwarty i cieszyła się jeszcze większym zainteresowaniem ze strony klientów, niż ubiegłoroczna.