Projekty LP nagrodzone przez Komisję Europejską

Projekt „Best for biodiversity”, realizowany przez Centrum Koordynacji Projektów Środowiskowych, oraz projekt ochrony orlika krzykliwego przygotowany przez RDLP w Białymstoku, zostały laureatami nagrody LIFE Best Awards 2015.
28.07.2017 | DGLP

Projekt „Best for biodiversity”, realizowany przez Centrum Koordynacji Projektów Środowiskowych, oraz projekt ochrony orlika krzykliwego przygotowany przez RDLP w Białymstoku, zostały laureatami nagrody LIFE Best Awards 2015.

Wybór projektów Lasów Państwowych Komisja Europejska ogłosiła podczas gali, która odbyła się w trakcie Zielonego Tygodnia UE – największej corocznej debaty poświęconej europejskiej polityce ochrony środowiska.

W gronie laureatów znalazło się 27 projektów w tym aż sześć z Polski. Do ścisłego grona laureatów zakwalifikowały się projekty z Cypru, Finlandii, Polski, Hiszpanii, Węgier, Wielkiej Brytanii. Nagrody przyznano dla najskuteczniejszych i najbardziej inspirujących projektów LIFE w dziedzinie ochrony przyrody.

Podczas ceremonii, przedstawiciele Komisji ogłosili projekt Lasów Państwowych „Best for biodiversity”, jako najlepszy projekt informacyjny w dziedzinie ochrony przyrody w 2015 r.

Więcej o projekcie na: www.bestpractice-life.pl

Tuż po uroczystości gratulacje osobom zaangażowanym w realizację programów przekazał Konrad Tomaszewski, dyrektor generalny Lasów Państwowych. Dyrektor podziękował za wysiłek włożony w realizacje projektów ochrony gatunków i siedlisk oraz w promocję ochrony przyrody na terenach leśnych w Polsce.

Trzyletni projekt „Best for biodiversity” (trwał od 2012 do 2014) miał za zadanie rozpowszechnianie najlepszych praktyk i działań realizowanych w celu ochrony bioróżnorodności na terenach zarządzanych przez Lasy Państwowe. Dotyczyły one 11 grup zagrożonych gatunków i siedlisk (m.in. rysi, nietoperzy, ptaków szponiastych, rzadkich gadów czy mokradeł). Wiedza na temat zagrożeń dla gatunków i sposobów im przeciwdziałania była przekazywana podczas szkoleń z udziałem ekspertów z danej dziedziny. Łącznie zorganizowano 29 warsztatów dla 1300 osób. Eksperci zaangażowani byli również w przygotowanie 11 podręczników najlepszych praktyk.

Za pośrednictwem internetu, telewizji i prasy z informacją o dobrych praktykach w dziedzinie ochrony przyrody dotarliśmy do milionów Polaków. Opublikowaliśmy 55 artykułów w prasie ogólnopolskiej, lokalnej i branżowej, stworzyliśmy stronę internetową oraz przygotowaliśmy, cieszący się wysoką oglądalnością, cykl filmów dokumentalnych „Ocalony świat”. W programie tym gwiazdy telewizji opowiadały o działaniach przyczyniających się do ochrony poszczególnych gatunków zwierząt i roślin, a także same brały w nich uczestniczyły. „Ocalony Świat” obejrzało ponad 8 mln widzów, a powtórkowe emisje serii nadal można oglądać w TVP ABC oraz TVP Historia.

Serial „Ocalony Świat” dostępny jest na kanale Youtube LP.

To nie jedyny nagrodzony projekt realizowany przez Lasy Państwowe. W gronie laureatów znalazł się także program „Ochrony orlika krzykliwego na wybranych obszarach Natura 2000”. Został on wyróżniony w kategorii najlepszych projektów ochrony przyrody w 2015 r. Dzięki realizacji takich zadań jak rekultywacja łąk i pastwisk, ustawienie czatowni oraz poprawienie warunków gniazdowych i pokarmowych udało się wzmocnić populację orlików w Polsce. Działania te były realizowane przez Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Białymstoku wspólnie z siedmioma nadleśnictwami oraz partnerami zewnętrznymi.