Niespodziewani goście odwiedzili leśny ośrodek

Odgłosy jak z filmu grozy wystraszyły osoby przebywające w Leśnym Ośrodku Edukacji Ekologicznej w Nadleśnictwie Spychowo (RDLP w Olsztynie). Na szczęście okazało się, że placówkę odwiedzili nietypowi goście.
14.03.2019

Odgłosy jak z filmu grozy wystraszyły osoby przebywające w Leśnym Ośrodku Edukacji Ekologicznej w Nadleśnictwie Spychowo (RDLP w Olsztynie). Na szczęście okazało się, że placówkę odwiedzili nietypowi goście.

Kiedy na dworze zapadł już zmrok, w ośrodku można było usłyszeć budzące przerażenie szmery i odgłosy.

Puszczyk ma 56 tys. światłoczułych pręcików na milimetr kwadratowy, dzięki czemu doskonale widzi w nocy, wzrok ma lepszy od człowieka blisko 35 razy.

Po chwili ustalono, że dochodzą one z przewodu kominowego. Pracownicy ośrodka, z pewnym wahaniem, odważyli się otworzyć drzwiczki, umieszczone w kominie. - Naszym oczom ukazał się uwięziony puszczyk! - napisali na profilu nadleśnictwa.

Ptaka wyjęto z komina, puszczyk był dość wycieńczony, gdyż nie bronił się. Po chwili okazało się, że w przewodzie kominowym utknął jeszcze jeden puszczyk.

- Drugiego wyjęłyśmy już z nieco większym trudem, był bardziej niespokojny - dodają.

Leśnicy wynieśli sowy na dwór. - Ku naszej radości, natychmiast rozłożyły skrzydła o blisko metrowej rozpiętości, wzbiły się bezszelestnie i szczęśliwie wróciły do siebie! - opisują zakończenie akcji ratunkowej.

Dosyć często puszczyki gnieżdżą się we wnękach budynków, strychach i w kominach domów.  W ubiegłym roku leśnicy z Nadleśnictwa Nadleśnictwa Kraśnik (RDLP w Lublinie) przeprowadzili podobną akcję ratunkową, także wyciągali puszczyka z komina. 

Puszczyk (Strix aluco) to średniej wielkości sowa z rodziny puszczykowatych, pospolicie występująca w Polsce. Można go spotkać w kolorach od szarego przez brązowy do odcieni rudego. Tak jak w przypadku innych ptaków drapieżnych, samice puszczyka są większe od samców. Sowa ta preferuje lasy liściaste, stare parki a nawet zieleń miejską. Gnieździ się w dziuplach drzew, budkach, skrzynkach lęgowych, czasem w dużych gniazdach innych ptaków.

Odżywia się drobnymi ssakami, dużymi owadami, jak również płazami i gadami. Prowadzi nocny tryb życia. Coraz częściej aklimatyzuje się również na ternach miejskich, o ile rewir jest obfity w łowisko z preferowanym pokarmem.