Wyjedź z dziećmi w Bieszczady!

Już jest dostępna kolejna NIEMAPA. Tym razem Lasy Państwowe i seria przewodników NIEMAPA zapraszają w Bieszczady. To już drugi informator z serii NIEMAPA NATURA, w maju ukazał się przewodnik po Puszczy Białowieskiej.
01.07.2019

Już jest dostępna kolejna NIEMAPA. Tym razem Lasy Państwowe i seria przewodników NIEMAPA zapraszają w Bieszczady. To już drugi informator z serii NIEMAPA NATURA, w maju ukazał się przewodnik po Puszczy Białowieskiej.

NIEMAPA pomaga rodzinom w planowaniu wypraw w Bieszczady. Przewodnik opisuje ciekawe szlaki, miejsca, sposoby na odkrywanie z dziećmi uroku lasów i gór a nawet podpowiada, w co się bawić w miejscu, w którym czas zwalnia, a zasięg zgubił się po drodze.

Co można znaleźć w NIEMAPIE Bieszczady?  Przede wszystkim las i połoniny. Każda rodzina może znaleźć tu coś dla siebie - łatwe szlaki, które można przejść nawet z wózkiem i bardziej wymagające wędrówki leśnymi ścieżkami.

Rozległe bukowe lasy, połoniny i malownicze górskie rzeki tworzą  krajobraz, w którym króluje dzika przyroda, m.in. niedźwiedzie, żubry, wilki, rysie, jelenie, a także wąż Eskulapa.

NIEMAPA z Bieszczadów to także wędrówka śladami dawnych mieszkańców, którzy zamieszkiwali ten przygraniczny teren. Dawni mieszkańcy, należący do wielu grup etnicznych i narodowościowych, stworzyli mozaikę różnych kultur, których ślady do dziś widać w lokalnej architekturze, zwyczajach czy smakach. Fascynującą historię tego miejsca można poznawać w ciekawych muzeach, skansenach i świątyniach.

Coś dla siebie znajdą w Bieszczadach także miłośnicy aktywnego spędzania czasu. Ich twórcy NIEMAPY zapraszają nad Jezioro Solińskie, a łasuchy znajdą w NIEMAPIE ilustracje lokalnych przysmaków.

- Poprzez serię NIEMAPA NATURA chcemy pokazać rodzinom, że lasy czy góry to miejsca wyjątkowe, pozwalające na kontakt z naturą. Warto jest je poznawać, aby lepiej je rozumieć i szanować - mówi Małgosia Żmijska, jedna z twórczyń NIEMAPY, a Joanna Studzińska dodaje: - Bieszczady to idealne miejsce do tego by wyciszyć się i spokojnie pobyć z dziećmi, uważnie przyjrzeć się otoczeniu i poczuć przyrodę wszystkimi zmysłami.

Twórczynią ilustracji jest Patricija Bliuj-Stodulska, która również tworzyła ilustrację do NIEMAPY Puszczy Białowieskiej.  NIEMAPĘ tworzy zespół Mamy Projekt wspólnie z mieszkańcami i leśnikami. Przewodnik poleca tylko sprawdzone miejsca, które spodobają się rodzinom z dziećmi.

NIEMAPA Bieszczady to ilustrowany przewodnik dla rodzin wydany w 17 tys. egzemplarzy i dystrybuowany bezpłatnie przez bieszczadzkie nadleśnictwa, RDLP Krosno oraz na wybranych imprezach dla rodzin organizowanych przez Lasy Państwowe (m.in. Dni Ochrony Środowiska w Warszawie). Przewodnik można też bezpłatnie pobrać ze strony www.niemapa.pl/bieszczady.