Dzień Żubra po raz dziewiąty

Miłośnicy bieszczadzkiej przyrody mieli okazję wziąć udział w IX Dniu Żubra. Cykliczna impreza, organizowana przez Gminę Lutowiska oraz nadleśnictwa Lutowiska i Stuposiany, odbyła się w sobotę 8 sierpnia w Lutowiskach.
28.07.2017 | Edward Marszałek, rzecznik prasowy RDLP w Krośnie

Miłośnicy bieszczadzkiej przyrody mieli okazję wziąć udział w IX Dniu Żubra. Cykliczna impreza, organizowana przez Gminę Lutowiska oraz nadleśnictwa Lutowiska i Stuposiany, odbyła się w sobotę 8 sierpnia w Lutowiskach.

Już od świtu na strzelnicy myśliwskiej rozgrywano VIII Bieszczadzki Turniej Strzelecki, Myśliwski Poker Strzelecki i zawody o tytuł Króla Dnia Żubra. Odbyły się też otwarte zawody w strzelaniu z broni pneumatycznej i w strzelaniu z łuku. Ten blok imprez tradycyjnie zorganizowało Koło Łowieckie „Gawra” w Lutowiskach.

Z kolei na stadionie trwały zmagania bieszczadzkich drwali, rywalizujących w pięciu konkurencjach: ścinka słupów, okrzesywanie, złożona przerzynka kłód, przerzynka na dokładność i przygotowanie pilarki do pracy. Sporą niespodziankę sprawił 22-letni Marcin Gądek, pokonując czternastu bardziej doświadczonych drwali. Na podium prócz niego stanęli Piotr Bubeła i jako trzeci Kazimierz Przybylski. Wyniki tutaj. Zmagania, mimo upalnej pogody, obserwowało setki ludzi.

- Najważniejszym dla nas aspektem tej rywalizacji jest upowszechnianie zasad bezpiecznej pracy, stąd nagrody dla uczestników to przede wszystkim elementy wyposażenia drwala: odzież ochronna, pilarki, sprzęt pomocniczy - mówił patronujący imprezie Bogusław Famielec, dyrektor RDLP w Krośnie. - Cieszy też fakt, że dobre wyniki osiągnęli młodzi adepci leśnego rzemiosła, bo daje to nadzieję na ciągły postęp techniczny w wykonawstwie usług i - co bardzo ważne - bezwypadkowe ich wykonywanie.

W samo południe w „Chacie Floriana” miłośnicy przyrody mogli wysłuchać prelekcji Leopolda Bekiera, dyrektora Bieszczadzkiego Parku Narodowego.
Tuż po niej odbyło się pierwsze „Żubrze dyktando", w którym wzięło udział 37 osób, chcących sprawdzić swoje umiejętności ortograficzne. Tekst „Przy żubrze jucha wrze", zawierający sporo szczegółów z życia żubrów a nawet ich codziennej diety, napisała Małgorzata Kaczorowska z Nadleśnictwa Dynów w konsultacji z prof. Kajetanem Perzanowskim. Główne trofeum, czyli „róg żubra", przypadło Katarzynie Rosłan, która bezbłędnie napisała dyktando. Drugie miejsce przyznano Joannie Żoh, równorzędne trzecie nagrody otrzymali: Monika Barcikowska, Marek Jaszczewski i Wanda Olech, zaś wyróżnienie Mariusz Kowal. Nagrodę specjalną od Nadleśnictwa Dynów otrzymała 9-letnia Katarzyna Zdziabek. Rozpiętość wieku uczestników sięgnęła 58 lat.

W trakcie Dnia Żubra nadano też imiona dwóm nowo narodzonym żubrom w zagrodzie pokazowej w Mucznem. W wyniku konkursu, na który wpłynęło ponad 700 propozycji, otrzymały one imiona „Purpurka" i „Pumcajs". Ich autorzy: Waldemar Maciąg z Jasionki i Grzegorz Gołąbek z Krasnegostawu uhonorowani zostali plecakami pełnymi „żubrzych" osobliwości, łącznie z pluszową maskotką „króla puszczy".

Na obiektach sportowych gminy trwał też kiermasz bieszczadzkich twórców, a wśród stoisk czynne były m.in. ekspozycje Leśnego Kompleksu Promocyjnego „Lasy Bieszczadzkie”, Stowarzyszenia Miłośników Żubrów i Bieszczadzkiego Parku Narodowego. Można było wziąć udział w trzeciej już edycji Zawodów Szachowych o Puchar Nadleśniczego Nadleśnictwa Lutowiska. Po południu odbyły się występy m.in. kultowych „Wołosatek”, których turystyczne przeboje przeszły już do bieszczadzkiej legendy. Wielu widzów przyciągnęły pokazy psów myśliwskich, prowadzone przez Dariusza Spisaka i Piotra Kaźmierczaka. Wieczorem odbyła się zabawa taneczna.

W trakcie części oficjalnej wręczono statuetki Bieszczadzkiego Żubra 2015 przyznane przez Kapitułę Miłośników Bieszczadzkiej Przyrody. Tegorocznymi laureatami zostali: Stanisław Wermiński, emerytowany nadleśniczy i były prezes Fundacji Bieszczadzkiej Kolejki Leśnej oraz Bieszczadzki Park Narodowy.

Patronat medialny nad imprezą sprawowały: TVP Rzeszów, Polskie Radio Rzeszów, „Nowiny", www.nowiny24.pl, www.bieszczady.pl, „Echa Leśne", „Głos Lasu", „Las Polski", „Gazeta Bieszczadzka".

Patronat honorowy: Wojewoda Podkarpacki, Marszałek Województwa Podkarpackiego i Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie