Drewno jak magnes

Magia drewna przyciągnęła do olsztyneckiego skansenu setki turystów oraz mieszkańców Warmii i Mazur. „Tajemnice ciesiołki” odbyły się 16 lipca pośród zabytkowej drewnianej architektury. W skansenie byli też leśnicy z Nadleśnictwa Olsztynek.
18.07.2017 | Justyna Haładaj, Nadleśnictwo Olsztynek

Magia drewna przyciągnęła do olsztyneckiego skansenu setki turystów oraz mieszkańców Warmii i Mazur. „Tajemnice ciesiołki” odbyły się 16 lipca pośród zabytkowej drewnianej architektury. W skansenie byli też leśnicy z Nadleśnictwa Olsztynek.

Warsztaty stolarskie, rysowanie na pachnących żywicą deskach, możliwość zbudowania drewnianej konstrukcji więźbowej, spacer po trocinach i korze oraz zabawki z drewna dla maluchów dawały możliwość poznania właściwości drewna wszystkimi zmysłami. Wiedzę o pochodzeniu drewna, jego właściwościach oraz o lesie można było poszerzyć, zasiadając w cieniu wozowni w stworzonej - specjalnie na tę okazję - leśnej filmotece.

Entuzjazm wywołały warsztaty stolarskie prowadzone przez popularne „Wióry lecą - stolarka dla kobiet i nie tylko”. Dzięki wsparciu nadleśnictwa warsztaty były bezpłatne, a ich uczestnicy mogli zabrać do domu własnoręcznie wykonany stojak na zioła.
- Drewno jest materiałem wdzięcznym, dającym wiele możliwości, ale wymaga od nas skupienia, pokory i cierpliwości. Na warsztatach tworzymy przyjazną atmosferę i zachęcamy do wyciszenia. Praca własnych rąk i kawałek drewna może być początkiem prawdziwych dzieł rzemieślniczej sztuki – tłumaczy Kasia Sawko, założycielka Lecą Wióry.org.

Jak zauważył Piotr Rogowski, leśnik uczestnicy warsztatów najczęściej pytali o praktyczne zastosowanie drewna. - Chcieli wiedzieć, z czego mogą wykonać podłogę czy balustradę schodów. Zaskakiwała ich różnorodność polskiego drewna. Wiele osób zachwycało się oliwkową barwą dębu, barwą drewna dzikiej czereśni oraz misternym rysunkiem słojów drewna wiązowego – wymienia.

W specjalnej strefie relaksu wielu gości spędziło z leśnikami nawet kilka godzin. Duże zainteresowanie wzbudziły również niebanalne foldery przygotowane specjalnie na „Tajemnice ciesiołki”.

Leśnicy dziękują Muzeum Budownictwa Ludowego Park Etnograficzny w Olsztynku za współpracę i wysiłek w edukacji ekologicznej oraz przybliżaniu tradycji magii drewna.

Warto wiedzieć, że współcześnie drewno ma aż 30 tys. zastosowań we wszystkich dziedzinach życia. Pochodzenie, sposób pozyskania i właściwości fizyczne drewna sprawiają, że jest najbardziej naturalnym i przyjaznym materiałem, który jest wykorzystywany przez ludzi na tak dużą skalę. Jest niezbędnym elementem ekologicznego stylu życia w harmonii z naturą i zgodnie z ideą zrównoważonego rozwoju.

Głównym dostawcą surowca na polski rynek są Lasy Państwowe, które pokrywają ponad 90 proc. zapotrzebowania krajowego przemysłu oraz mieszkańców kraju.

Leśnicy pozyskują drewno w granicach wyznaczonych przez standardy ekologicznej gospodarki, badania naukowe oraz plany urządzenia lasu, zatwierdzane przez Ministerstwo Środowiska - średnio to ok. 60 proc. drewna, które przyrasta w lesie; cała reszta zwiększa zapas na pniu.
Dlatego zasoby drewna w Polsce rosną z roku na rok i są już dwukrotnie większe niż pół wieku temu. Obecnie w lasach zarządzanych prze LP wynoszą blisko 1,9 mld m sześc., co czyni je piątymi co do wielkości w Europie. Kupując drewno lub produkty z drewna z Lasów Państwowych, mamy pewność, że surowiec został pozyskany w sposób niezagrażający przyrodzie, co potwierdzają międzynarodowe certyfikaty FSC i PEFC.