Między drzewami #62 Las w wielkim mieście [Konrad Drzewiecki]

22.04.2021

Kampinoski Park Narodowy, Las Natoliński, Las Kabacki, mnóstwo skwerów, parków i zieleńców - Warszawa posiada olbrzymią i różnorodną sieć przyrodniczą.

Jak przyroda wpływa na miasto, a jak miasto - na przyrodę? Konrad Drzewiecki "Drzewiej" w rozmowie z Pauliną Król wskazuje na problemy, wynikające z presji miasta na środowisko przyrodnicze, a także zwraca uwagę na pozytywne aspekty bliskości natury dla Warszawiaków.

Warto podkreślić, że Warszawa dysponuje Systemem Ekologicznej Osłony Stolicy. Składa się na niego Kampinoski Park Narodowy (od 1959 r.), Mazowiecki i Chojnowski Park Krajobrazowy i 12 rezerwatów (plus dwa poza Warszawą, ale pod nadzorem miasta). 8 spośród tych obszarów jest również obszarem Natura 2000. Warszawa jest ponadto Europejską Ostoją Ptaków i europejskim wezłem ekologicznym wg Parlamentu Europy (1999 r.). Warto podkreślić, że na atrakcyjność przyrodniczą stolicy wpływa również Wisła, która rozlewa się szeroko (nawet w niektórych miejscach na 3 km) przez całe miasto - koryto warszawskiego odcinka rzeki wynosi 31 km, a także liczne kompleksy lasów miejskich (27), parki (85) i dziesiątki zwierzyńców. To wszystko sprawia, że lasy i zieleńce stanowią 23% powierzchni Warszawy (średnia europejska to 18,5%). W Warszawie rośnie 9 milionów drzew.

Masz ochotę podyskutować? Dołącz do grupy"Między Drzewami Podcast" na Facebooku: https://www.facebook.com/groups/200577924563446

Profil Drzewieja na FB: https://www.facebook.com/Drzewiej-1583634201900000

Film Konrada o Lesie Natolińskim: https://youtu.be/_dC2e63JEw0
Lasy Miejskie Warszawa: https://www.lasymiejskie.waw.pl/
Nadleśnictwo Chojnów: https://chojnow.warszawa.lasy.gov.pl/
Nadleśnictwo Celestynów: https://celestynow.warszawa.lasy.gov.pl/

---
! Nowe odcinki podcastu "Między Drzewami" są publikowane w każdy czwartek o 19:00 na YouTube na kanale Lasów Państwowych oraz we wszystkich serwisach streamingowych z podcastami (Spotify, Google Podcasts, Deezer, Apple Podcasts, iTunes, Lecton, EmpikGo, Spreaker i wielu innych). Zasubskrybuj, by nie przegapić!

Prowadząca: Paulina Król, Centrum Informacyjne Lasów Państwowych
Gość: Konrad "Drzewiej" Drzewiecki
Produkcja: Centrum Informacyjne Lasów Państwowych 2021