Tkanki zwierząt trafią do banku genów

Geny dropia i żubra już niedługo będą przechowywane w Leśnym Banku Genów Kostrzyca. Na razie znajdują się tam zasoby genowe roślin, obecnie jest ich ponad 1100.
06.07.2018

Geny dropia i żubra już niedługo będą przechowywane w Leśnym Banku Genów Kostrzyca. Na razie znajdują się tam zasoby genowe roślin, obecnie jest ich ponad 1100.

Teren tuż przy leśnym banku zamienił się w plac budowy. Za kilkanaście miesięcy obok istniejącego budynku zostanie oddany do użytku nowy kriobank. To właśnie tam będą przechowywane zasoby genowe dropia oraz żubra.

Więcej o projekcie reintrodukcja dropia zwyczajnego w Polsce.

Materiał genowy dropia zwyczajnego (Otis tarda) będzie zamrożony w ramach projektu reintrodukcji tego ptaka. Ostatnie dzikie dropie wyginęły w Polsce pod koniec lat 80. ubiegłego wieku.
W kriobanku będą przechowane próbki z krwią, tkankami miękkimi i twardymi. Zgromadzony materiał pozwoli stwierdzić, czy i jakie czynniki zewnętrzne wypłynęły na obniżenie poziomu zdrowotności tego gatunku.



W powstającym, nowym kriobanku będą również przechowywane zasoby genowe żubra europejskiego (Bison bonasus). Gatunku, który w przeszłości otarł się o wyginięcie. Warto dodać, że obecnie w Polsce żyje ponad 1800 żubrów. 

Więcej o projekcie ochrony żubra przez LP.

Nowy budynek pozwoli także na zwiększenie liczby przechowywanych tam próbek z materiałem genowym roślin. Już teraz w dziesięciu specjalnych pojemnikach znajduje się ok. 300 000 próbek. W nowym kriobanku tylko w jednym zbiorniku będzie można przechowywać ok. 3 mln probówek.

Budowa nowoczesnego kriobanku w całości jest finansowana z funduszu leśnego, czyli środków Lasów Państwowych. Całość prac ma być zakończona w połowie przyszłego roku.