Śląsk – Zielona Wyspa

„Tauron Zielona Wyspa Śląsk” to hasło, które od kilku już lat z początkiem wiosny gości w śląskich lasach, podczas ulicznych happeningów oraz na imprezach artystycznych.
24.03.2014 | Jacek Derek, RDLP w Katowicach

„Tauron Zielona Wyspa Śląsk” to hasło, które od kilku już lat z początkiem wiosny gości w śląskich lasach, podczas ulicznych happeningów oraz na imprezach artystycznych.

Tak było również 21 marca, gdy w Domu Muzyki i Tańca w Zabrzu odbył się 6. finał akcji. Starym zwyczajem gospodarzem koncertu był pochodzący ze Śląska zespół Carrantuohill, grający irlandzką muzykę.

Do kampanii ekologicznej, której celem jest m.in. walka ze stereotypem „czarnego, brudnego Śląska” włączyło się wielu partnerów, m.in. Lasy Państwowe, Tauron, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach oraz organizacja ekologiczna „Arka”.

Leśnicy z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach przygotowali powierzchnie leśne w czterech miastach regionu: Katowicach, Rybniku, Żorach i Chorzowa, gdzie dzieci i młodzież sadzili las. Leśnicy zadbali o stosowny sprzęt do tych prac oraz zapewnili odpowiedni nadzór.

- W naszej dyrekcji rocznie sadzimy kilkadziesiąt mln sadzonek – mówił w zabrzańskim Domu Muzyki i Tańca Bogdan Gieburowski, zastępca dyrektora ds. gospodarki leśnej katowickiej dyrekcji LP. - Jednak te kilka tysięcy, które są sadzone rękami przedszkolaków i uczniów gimnazjów, to bardzo dużo. Dla nich to przecież pierwsze posadzone drzewka – dzieci muszą poczuć zapach ziemi, powiew wiatru. I to jest to, o co nam chodzi – uczyć najmłodszych troski o nasze lasy i całą przyrodę.

- Fundusz od początku wspiera finansowo i instytucjonalnie akcję – mówiła Gabriela Lenartowicz, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. – To bardzo dobry pomysł na akcję, dzięki której dokonać się może zmiana świadomości mieszkańców Śląska. Wtedy będziemy najlepszymi ambasadorami tej „zielonej wyspy”, jaką powoli staje się nasz region. Powoli dostrzegamy, że nie tylko przemysł jest jego wizytówką, ale także powiększająca się powierzchnia lasów.

W tegorocznym koncercie we wspólnym programie z gospodarzem zespołem Carrantuohill, wystąpili m. in.: Mieczysław Szcześniak, Zespół Form Tanecznych Salake z Gliwic, kabaret Hrabi, Big Silesian Band, Voce Segreto oraz kwartet z Rybnika. Gościem specjalnym muzycznego spotkania był Marian Dziędziel, aktor pochodzący z Gołkowic koło Wodzisławia Śląskiego.