W olsztyńskich lasach są już pierwsze grzyby

Na terenie Nadleśnictwa Olsztyn pokazały się pierwsze grzyby - popularne kurki.
28.05.2014 | Adam Siemakowicz, RDLP w Olsztynie

Na terenie Nadleśnictwa Olsztyn pokazały się pierwsze grzyby - popularne kurki.

Przy korzystnej pogodzie, czyli wysokich temperaturach i deszczu, pojawienie się pierwszych grzybów nie powinno nikogo dziwić. Tym bardziej, że sezon na pieprznik jadalny, czyli kurkę zaczyna się już w czerwcu i trwa do listopada.
Gatunek tych grzybów ma kapelusz o średnicy 1-12 cm. U młodych owocników jest guzikowaty, okrągłego kształtu, później wypukły z podwiniętym brzegiem, a u starszych okazów rozpostarty i lejkowaty. Barwy jasnożółtej do pomarańczowożółtej. W Polsce jest pospolity i należy do najczęściej występujących grzybów leśnych. Rośnie w lasach liściastych i iglastych, często na piaszczystych, kwaśnych glebach. Jest ceniony ze względu na aromat, smak oraz twardość i chrupkość owocników.

Każdego roku w polskich lasach czeka na smakoszy ok. 20 mln kg grzybów. W Polsce występuje 4 tys. grzybów wielkoowocnikowych (czyli z kapeluszem), z czego 1 tys. gatunków jadalnych. Przeciętny Polak rozróżnia mniej niż 10 gatunków grzybów jadalnych; wśród nich te najpopularniejsze; podgrzybki, borowiki, koźlarze, kurki, maślaki czy rydze.

ABC grzybiarza

  • Zbieramy tylko te grzyby, co do których jesteśmy absolutnie pewni, że są jadalne.
  • Nie wolno rozpoznawać trujących gatunków grzybów tylko na podstawie ich gorzkiego smaku – gatunki śmiertelnie trujące maja przeważnie przyjemny słodkawy smak.
  • Nie należy zbierać grzybów zbyt młodych, ponieważ nie wszystkie cechy potrzebne do ich identyfikacji mogą być u nich wykształcone.
  • Najwięcej grzybów trujących występuje wśród grzybów blaszkowych. Uważajmy na nie.
  • Grzyby należy wykręcać z podłoża, a miejsca po nich przykrywać mchem lub ściółką leśną, dzięki czemu zapobiegniemy wysychaniu grzybni.
  • Grzyby zbieramy do wiklinowych koszyków, nigdy do toreb foliowych, gdzie na pewno się pokruszą i być może nabiorą (niektóre gatunki) szkodliwych właściwości.
  • Nie zbierajmy grzybów znajdujących się pod ochrona prawną i nie niszczymy grzybów niejadalnych i trujących (są niezbędne w ekosystemie).